Стаменковска: Заев и СДСМ се дојдени на власт само да го сменат уставното име...

Во текот на дебатната емисија „Отвотрено“ на АЛФА тв вечерва гости беа пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Невенка Стаменковска и пратеникот од СДСМ Павле Богоевски. Стаменковска...

Обвинителството утврдува дали премиерот поттикнувал поткуп на гласачи

Кумановското обвинителство ќе утврдува дали премиерот Зоран Заев повикал на поткуп на гласачи во референдумската кампања. Постапката се покренува по кривичните пријави поднесени од...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава за злоупотребени гласови на референдумот

ВМРО-ДПМНЕ до Основното Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ја поднесе кривичната пријава за повеќе од 200 лица, претседатели, членови и...

Продолжуваат маратонските судења за настаните од 27 април

Продолжуваат маратонските рочишта за 27 април ,па рочиштата за случувањата во Собранието траат по 10, 12, па и 15 часа. Вчерашното рочиште траеше повеќе...

Градоначалникот осуден за шверц на цигари даде оставка

Оставката на Градоначалникот на општина Ново Село, Боро Стојчев што денеска ја даде под притисок на јавноста нема да го спаси од затвор. Стојчев денеска...

Исчезна претседателот на Интерпол

Француската полиција започна потрага по претседателот на Меѓународната полициска организација (Интерпол), Кинезот Менг Хонгвеј, откако неговата сопруга пријавила дека „нема никаков глас“ од него...

Иванов: Чешка е вистински пријател на Република Македонија

 Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, на вториот ден од официјалната посета на Чешката Република, оствари средби со чешкиот премер Андреј Бабиш и со претседателите...

За СДСМ државата е желботека само кога е во опозиција

Државата не е желботека, и не може да исполнува барања на опозицијата. Ова е ставот на вицепремиерката Радмила Шекеринска за поставените услови на ВМРО-ДПМНЕ...

Хан: не се потребни избори, туку двотретинско мнозинство

Сите велат дека сакаат во ЕУ и НАТО и затоа мора да се плати цената со овој договор. Ова е пораката која ја испрати...

Апелација го потврди „политичкиот прогон“ што го обзнани Груевски

Судот не попушти пред политичкиот притисок за што уште минатиот месец говореше поранешниот претседател на владата Никола Груевски. Апелација денеска ја потврди затворската казна...

Одбраната на Груевски: Застарено гонење на експремиерот

Делото за кое СЈО го гонеше екс премиерот Никола Груевски, а судот го обвини, има и апсолутна и релативна застареност на гонење. На ова...