Вести

Вести

Гордна Силјановска Давкова официјално кандидат за претседател: Ветува дека ќе биде претседателка која ќе биде со народот

Гордна Силјановска Давкова официјално кандидат за претседател: Ветува дека ќе биде претседателка која ќе биде со народот

март 2, 2024

Ќе бидам претседател на и од народот, меѓу своите граѓани, порача Гордана Силјановска Давкова, која со 444 делегатски гласа официјално стана кандидат за претседател на ... Прочитај повеќе

Ковачки за Алфа: Граѓаните заслужуваат лидер за претседател, а тоа е Гордана Силјановска Давкова

Ковачки за Алфа: Граѓаните заслужуваат лидер за претседател, а тоа е Гордана Силјановска Давкова

март 2, 2024

Гордана Силјановска Давкова и официјално кандидат за претседател од ВМРО-ДПМНЕ, доби 444 гласа од делегатите, меѓу кои беше и пратеникот Драган Ковачки, тој во гостување ... Прочитај повеќе

ВМРО- ДПМНЕ: На Македонија конечно и треба претседател кој ќе се грижи за одбраната и стратешките интереси на државата

ВМРО- ДПМНЕ: На Македонија конечно и треба претседател кој ќе се грижи за одбраната и стратешките интереси на државата

март 2, 2024

Претседател кој ќе ги штити интересите на државата, а не нем набљудувач. Македонија има потреба од човек кој ќе го брани суверенитетот, ќе се грижи ... Прочитај повеќе

Гордана Силјановска-Давкова официјално избрана за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска-Давкова официјално избрана за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

март 2, 2024

Гордана Силјановска Давкова e официјално избрана за кандидат за претседател на Македонија на Конвенцијата за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ насловена „Важно е! Лидерство што ... Прочитај повеќе

Ковачки: Македонија заслужува лидер како што е Силјановска Давкова, која што се очекува да носи и тешки одлуки во интерес на државата и на граѓаните

Ковачки: Македонија заслужува лидер како што е Силјановска Давкова, која што се очекува да носи и тешки одлуки во интерес на државата и на граѓаните

март 2, 2024

Денеска под мотото „Лидерство за промени“ ја одржуваме конвенцијата за избор на идниот претседател, односно претседателка на Република Македонија. Во првиот дел на Конвенцијата, кандидатката ... Прочитај повеќе

Силјановска Давкова: Претседателот треба да се однесува натпартиски, да едуцира, обединува, да биде проактивен и да почитува соработка и мирно решавање на споровите

Силјановска Давкова: Претседателот треба да се однесува натпартиски, да едуцира, обединува, да биде проактивен и да почитува соработка и мирно решавање на споровите

март 2, 2024

„Неодамна ја слушнав изјавата на Герт Јан Копман кој што констатира дека Балканот предолго беше сам. Знам дека многу од моите колеги велат дека е ... Прочитај повеќе

Тошковски во „Беко“, се обучува нова група на полициски службеници за издавање лични документи

Тошковски во „Беко“, се обучува нова група на полициски службеници за издавање лични документи

март 2, 2024

Министерот на внатрешни работи Панче Тошковски денеска беше во посета на полициската станица „Беко“ во центарот на Скопје, каде се обучува нова група на доброволци, ... Прочитај повеќе

Сузбиена криминална група поради трговија со марихуана, приведени 10 лица

Сузбиена криминална група поради трговија со марихуана, приведени 10 лица

март 2, 2024

Голема полициска акција во државата.  Уапсени се десет лица, од кои четири од Гевгелија, три од Струмица, две од Струга и едно лице од Демир ... Прочитај повеќе

52 годишник од Велешта физички нападнал медицинска сестра во струшката болница која побарала од него да ја изгаси цигарата

52 годишник од Велешта физички нападнал медицинска сестра во струшката болница која побарала од него да ја изгаси цигарата

март 2, 2024

Во само десет дена ,втор инцидент на струшка хиругија-52 годишник од Велешта физички нападнал медицинска сестра која побарала од него да ја изгаси цигарата.Најпрвин ја ... Прочитај повеќе

Јовевски за Алфа:Корупцијата ја урива државата

Јовевски за Алфа:Корупцијата ја урива државата

март 2, 2024

Македонија како држава се руши и тоа од внатре. Кога наместо владеење на правото имаме владеење на парите, интересите и моќта, тоа е рушење на ... Прочитај повеќе

Димовски:Хаосот со личните документи во режија на СДСМ и ДУИ е терористичко загрозување на уставниот поредок

Димовски:Хаосот со личните документи во режија на СДСМ и ДУИ е терористичко загрозување на уставниот поредок

март 2, 2024

Хаосот со личните документи во режија на власта на СДСМ и ДУИ е терористичко загрозување на уставниот поредок предпуредува поранешниот пратеник Илија Димовски. Тој алармира ... Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: На Македонија потребен и е претседател со интегритет

ВМРО-ДПМНЕ: На Македонија потребен и е претседател со интегритет

март 2, 2024

На денешната панел дискусија на тема „Претседател кој се грижи за одбраната и стратешките интереси на државата“ на конвенцијата за избор на кандидат за претседател ... Прочитај повеќе

46-годишен скопјанец загина во сообраќајката кај Кичево, дете од возилото е тешко повредено

46-годишен скопјанец загина во сообраќајката кај Кичево, дете од возилото е тешко повредено

март 2, 2024

Четириесет и шестгодишен скопјанец, со иницијали В.Н. од Скопје загина во сообраќајната несреќа на патот Кичево-Гостивар, што се случи вчера околу 18 часот кај селото Колари. ... Прочитај повеќе

Конвенција на ВМРО-ДПМНЕ за претседателската кандидатура на Гордана Силјановска Давкова

Конвенција на ВМРО-ДПМНЕ за претседателската кандидатура на Гордана Силјановска Давкова

март 2, 2024

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска во Скопје ќе одржи конвенција за избор на кандидат за претседател на државата, за која функција на партискиот повик се пријави професорката ... Прочитај повеќе