НАЈНОВИ ВЕСТИ

Author: Ања Лукарова

Под мотото „Вдиши за ЦФ“ се одбележа Европскиот ден за ширење на свесност за цистична фиброза, пациентите бараат лек за сите

Под мотото „Вдиши за ЦФ“ се одбележа Европскиот ден за ширење на свесност за цистична фиброза, пациентите бараат лек за сите

Надежта не ги напушта болните од цистична фиброза.Тие и понатаму се надеваат дека лекот “Трикафта” ќе го добијат сите кои се борат со оваа ретка ... Прочитај повеќе

Пелагонсиските сточари  бараат итна исплата на заостанатите субвенции за шест месеци

Пелагонсиските сточари бараат итна исплата на заостанатите субвенции за шест месеци

 На само нешто повеќе од еден месец пред истекот на годинава, македонските сточари оставени на „куси ракави“. Стравуваат како ќе ја презимат престојната зима. Се’ ... Прочитај повеќе

Над две илјади повици до ЦУК поради синоќешниот снег, состојбата денеска е нормализирана

Над две илјади повици до ЦУК поради синоќешниот снег, состојбата денеска е нормализирана

Снегот ја парализираше Македонија. Блокирани патиштата, заглавени возила и луѓе, А повеќе од 200 села, населби и објекти останаa без струја. Најголем проблем, снегот создаде ... Прочитај повеќе

Мрачно сценарио: Загадениот воздух во Македонија убива луѓе, а надлежните не мрднуваат со прст, еко активистите бараат итни мерки

Мрачно сценарио: Загадениот воздух во Македонија убива луѓе, а надлежните не мрднуваат со прст, еко активистите бараат итни мерки

„Сезоната“на отровен воздух во Македонија започна, а државата не мрда со малиот прст за справување со загаденоста. Чудо не може да очекуваме, велат екологистите. Тие ... Прочитај повеќе

Протест на здравствените работници – се бараат поголеми плати и подобри услови

Протест на здравствените работници – се бараат поголеми плати и подобри услови

Во пандемијата беа херои, а сега жалат дека се оставени на цедило. Кулминира револтот на здравствените работници кои бараат достоинствени услови за работа, а власта ... Прочитај повеќе