Свет

Свет

Глас на Америка: Вечера во вселената, нови научни докази за магнетното поле на сонцето

Глас на Америка: Вечера во вселената, нови научни докази за магнетното поле на сонцето

мај 26, 2024

Изминатава недела беа добредојдени новите астронаути од Европската вселенска агенција, каде што неодамна дипломираните студенти на ЕСА од класата 2022 година ги добија своите први задачи за мисија. „Тоа ... Прочитај повеќе

Гласот на Америка: Намалени нелегалните преминувања на мигрантите меѓу САД и Мексико

Гласот на Америка: Намалени нелегалните преминувања на мигрантите меѓу САД и Мексико

мај 25, 2024

Мигрантите се движат во близина на челичната ограда што ја означува границата меѓу САД и Мексико во Аризона. Тие веќе пешачеле девет милји во САД за да ... Прочитај повеќе

Кина продолжува со воените вежби, ја тестира својата способност да го окупира Тајван

Кина продолжува со воените вежби, ја тестира својата способност да го окупира Тајван

мај 24, 2024

Кинеската војска втор ден спроведува воени симулации околу Тајван, тестирајќи ги своите способности да ја преземе моќта и контролата над клучните области во вежбите чија ... Прочитај повеќе

Орбан: Во Брисел во тек се подготовки за влез на Европа во војна

Орбан: Во Брисел во тек се подготовки за влез на Европа во војна

мај 24, 2024

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека во Брисел се водат подготовки за влез на Европа во војна и додаде дека е неопходно зајакнување на ... Прочитај повеќе

Република Српска се заканува со отцепување откако беше изгласана Резолуцијата за Сребреница

Република Српска се заканува со отцепување откако беше изгласана Резолуцијата за Сребреница

мај 24, 2024

Не стивнуваат реакциите откако Обединетите нации ја изгласаа резолуцијата за геноцид во Сребреница, а за која Македонија беше еден од коспонзорите. Српскиот претседател, Александар Вучиќ, ... Прочитај повеќе

Изгласана резолуцијата со која 11 јули се прогласува за ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница

Изгласана резолуцијата со која 11 јули се прогласува за ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница

мај 23, 2024

Генералното собрание на Обединетите нации ја изгласа резолуцијата со која 11 јули се прогласува за Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница. Осумдесет и ... Прочитај повеќе

На прагот сме на граѓанска војна – предупреди словачкиот министер за внатрешни работи по атентатот врз Фицо

На прагот сме на граѓанска војна – предупреди словачкиот министер за внатрешни работи по атентатот врз Фицо

мај 16, 2024

„Престанете да ширите омраза и поделби, на прагот на граѓанска војна сме“, предупреди словачкиот министер за внатрешни работи, Матуш Шутај Ешток откако премиерот Роберт Фицо ... Прочитај повеќе

Словачкиот премиер Фицо веќе не е во животна опасност по вчерашниот атентат

Словачкиот премиер Фицо веќе не е во животна опасност по вчерашниот атентат

мај 16, 2024

Словачкиот премиер Роберт Фицо веќе не е во животна опасност откако вчера беше застрелан неколкупати во обид за атентат, изјави вицепремиерот Томаш Тараба. „ Операцијата ... Прочитај повеќе

Нападот врз Израел и војната во Газа доведоа до драматично зголемување на антисемитизмот во светот

Нападот врз Израел и војната во Газа доведоа до драматично зголемување на антисемитизмот во светот

мај 11, 2024

„Оваа античка омраза кон Евреите не започна со холокаустот - не заврши ниту со холокаустот“, рече Бајден. На годишната церемонија на сеќавање во Меморијалниот музеј на ... Прочитај повеќе

Владимир Путин положи заклетва за нов претседателски мандат

Владимир Путин положи заклетва за нов претседателски мандат

мај 7, 2024

Владимир Путин го започна својот петти мандат како руски лидер на инаугурацијата во Кремљ. Во салата за церемонии Путин положи заклетва и порача оти е ... Прочитај повеќе

Пропалестински протести на студенти во САД

Пропалестински протести на студенти во САД

април 27, 2024

Минатиот четврток, повеќе од 100 студенти беа уапсени на универзитетите низ САД. Протестите доаѓаат во време кога од училишните администратори се бара да го запрат ... Прочитај повеќе

Oрбан: Се ближи крај на либералната западна хегемонија

Oрбан: Се ближи крај на либералната западна хегемонија

април 25, 2024

Оваа година може да биде крајот на западната либерална хегемонија, бидејќи светскиот поредок изграден врз неа се распадна, изјави унгарскиот премиер Виктор Орбан. „Оваа година, ... Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Израел по нападот на Иран -„Испративме јасна порака“

(ВИДЕО) Израел по нападот на Иран -„Испративме јасна порака“

април 19, 2024

Израелски функционер изјави за „Вашингтон пост“ дека нападот со беспилотно летало на иранска воена локација рано утринава имал цел да испрати порака до Техеран дека ... Прочитај повеќе

Димовски: Контра напад на Израел би значело светска дестабилизација

Димовски: Контра напад на Израел би значело светска дестабилизација

април 15, 2024

Ако Израел возврати со иста мера кон Иран, тоа би значело војна од поголеми размери, кој ќе го зафати целиот регион или пак ќе го ... Прочитај повеќе

Унгарија против членството на Приштина во Советот на Европа: Будимпешта нема да ја поддржи резолуцијата за Сребреница

Унгарија против членството на Приштина во Советот на Европа: Будимпешта нема да ја поддржи резолуцијата за Сребреница

април 14, 2024

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, по телефонскиот разговор со неговиот унгарски колега Петер Сијарто, изјави дека земјата ќе гласа против членството на ... Прочитај повеќе

Нацев: За евентуална ескалација мора да се почека на одлуките на Советот за безбедност при ОН

Нацев: За евентуална ескалација мора да се почека на одлуките на Советот за безбедност при ОН

април 14, 2024

Дали светот основано се плаши од трета светска војна? Безбедносниот експерт Александар Нацев, вели дека тензиите во блискиот исток се вжештуваат, па за евентуална ескалација ... Прочитај повеќе

Иран со предупредување до сите сојузници на Израел да не планираат контранапад

Иран со предупредување до сите сојузници на Израел да не планираат контранапад

април 14, 2024

Стотици ирански ракети и беспилотни летала го осветлија небото врз Израел, обидувајки се да ги пробијат системите за против-воздушна одбрана. Тие прелетаа повеќе од 2000 ... Прочитај повеќе

Продажбата на американско оружје на Израел е под лупа поради смртта на 33.000 луѓе во Газа

април 6, 2024

По убиството на седуммина работници на хуманитарна група во израелски воздушни напади, се зголемија барањата до администрацијата на Бајден да ја ограничи нејзината воена помош ... Прочитај повеќе

Во Германија од денеска е легален „џоинтот“

Во Германија од денеска е легален „џоинтот“

април 1, 2024

Германија денеска стана најголемата земја од Европската унија која ја легализираше рекреативната употреба на канабис, и покрај приговорите од опозициските политичари и медицинските здруженија. На ... Прочитај повеќе

38 загинати во нападот на Израел врз Алепо изутрината

38 загинати во нападот на Израел врз Алепо изутрината

март 29, 2024

Израел утринава го нападна сирискиот град Aлепо. Во нападот загинале 38 лица, вклучително и пет членови на либанската милитантна група Hезболах, изјавиле безбедносни извори за ... Прочитај повеќе