16.6 C
Скопје
21.05.2019
Почетна Uncategorized

Uncategorized

Се обидува ли Антикорупциска да направи баланс со отворање на случаи за Заев за...

Не е јасна одлуката на Антикорупционерите денеска на седница да отвораат постапки за премиерот Зоран Заев за два случаи поврзани со него, кога исходот однапред се знае. Дали антикорупциска се обидува само да направи...

Историска посета на Папата Франциск на Македонија – Љубете ги ближните и Бог ќе...

Да се надминат стереотипите и повеќе да се грижиме за другите. Да не не совлада нетрпеливоста и нервозата и да го изгубиме мирисот на реалноста. Клеветењето да не ги полни нашите маси и да...

Пендаровски претседател, ДУИ победник?

100 илјади гласачите на ДУИ го направија Пендаровски нов шеф на државата. Без нас не ја бива работата, избравме и премиер, и спикер – интегративците веднаш по затворањето на гласачките кутии се пофалија дека...

Сиљановска и Пендаровски – Стоп за непотизмот

Одлуката на Антикорупциска да биде отворена постапка за вработувањата на блиските на актуелните функционери доби поддршка и од претседателските кандидати. И Сиљановска и Пендаровски се децидни дека треба да запре трендот на вработувања...

Поскапите горива удрија на транспортерите – ќе има ли бран поскапувања?!

Поскапувањето на горивата негативно влијае врз речиси сите сектори во земјава. Транспортерите алармираат дека се пред силен удар, а ако цените продолжат да одат на горе, тешко ќе можат да издржат. Според Билјана Муратовска...

Поглаварот на ИВЗ под лупа на обвинителството – отворен случај за говорот на омраза.

Кривичната пријава за говор на омраза поднесена за поглаварот на ИВЗ за навредата кон македонскиот народ од Хелсиншки стигна во Јавното Обвинителство и отворен е предмет по истата. Од МВР ни потврдија дека Секторот...

Грчката црква не дозволува литургии на Македонски јазик

Грчкиот Синод не дозволува литургии на македонски јазик за Македонците од Северна Грција. Преку писмо испратено вчера до екуменскиот патријарх Вартоломеј реагираат да го отфрли барањето на како што наведуваат „самопрогласените Македонци“ во грчките...

Загина една жена а четворица се повредени во страшна сообраќaјка што се случи на...

Педесет и едногодишна жена од Кичево загина во страотната сообраќајна несреќа на автопатот Гостивар – Тетово, во судар на возила ,,туарег” и ,,мерцедес”. Во несреќата што се случи околу седум часот изутрината,...

Шаренило од маски – „Скопје се смее“, априлијада на плоштад

Принцези, кловнови, буба-мари, спајдермен, бетмен, Мини и Мики Маус - шаренило од маски на плоштадот Македонија. Денот на шегата и годинава ги развесели и најмалите, но и повозрасните. Секое детенце во својот...

Бизнисот го крева гласот против даночната политика на власта

Не за зголемување на даноци во 5 до 12, туку заштита од нагли промени во последен момент. Бизнисот бара Владата да следи точно утврден даночен календар, односно до 30-ти јуни во тековната година да...