-2 C
Скопје
19.01.2019
Почетна Uncategorized

Uncategorized

Турците од с. Лисичани на протест – преку злоупотреба на џамијата сакаат да не...

Лисичани- село на десеттина километри од Кичево. Локален проблем но, според жителите, мнозинство од турската заедница, со политичка позадина: преку злоупотреба на локалната џамија да бидат албанизирани. Денеска протестираа пред двесте...

Прва пресуда за перење пари во историјата на Светата столица

Ватикански суд ја изрече првата пресуда под обвинение за перење пари во историјата на Светата столица, јави ДПА. Како...

“Отворено” на Алфа: Протоколарната посета на Папата Франциск на овој простор има политичка димензија

Протоколарната посета на папата Франциск на овој простор има политичка димензија, вели универзитетската професорка Котлар. Иако се очекува да бидат упатени христијански пораки на мир и соживот- сигурно ќе има и политчки...

Мицкоски: Поднесовме интерпелација за најнеуспешниот министер

Поднесовме интерпелација за најнеуспешниот министер за надворешни работи, oбјави денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Никола Димитров со Заев донесоа капитулантски договор! Понижување и разградување на македонските национални и државни интереси! Димитров кажа...

Во 2019. тезгите на пазарите може да останат празни, пазарџиите побараа одложување на Законот...

Законската обврска која предвидува секој кој продава на пазар да поседува легитимација ќе предизвика загуби кај трговците. Во пресрет на 1 јануари кога Законот за трговија треба да стапи на сила, бизнис...

НБРМ ја намали основната камата – дали ќе поевтинат кредитите?

Намалувањето на основната камата на 2.5% нема да предизвика поголемо или брзо спуштање на каматите. Тие допрва ќе прават анализи, па поевтини кредити најверојатно ќе има дури следната година. Конкуренцијата од другите...

Нема колективна амнестија: готов предлог – текстот на законот

Подгрупата за помирување го договори предлог текстот за амнестија – помилување ќе нема за организаторите и насилниците од собраниските настани. Пратениците консензуално го прифатиле предлогот да се направи дистинкција меѓу физичко насилство...

Бугарски торпеда – Македонија и Бугарија да бидат како Грција и Кипар – Каракачанов...

Не го признавме македонскиот јазик, бидејќи е творба на Коминтерната. Нема да дозволиме да ги крадат Самоил и Григор Прличев, нема да влезат во НАТО и ЕУ ако, продолжат да лажат, Потребен...

Шалтерите на УЈП ќе работат и денеска

Даночните шалтери на Управата за јавни приходи ќе бидат отворени за граѓаните и денеска за да може да се регистрираат за новиот концепт на годишната даночна пријава што ќе почне да се применува од...

Сивата економија го уништува легалниот бизнис

Сивата економија останува сериозен проблем за легалниот бизнис. Стопанството бара засилени контроли и инспекции и сузбивање на нелојалната конкуренција која го урива пазарот бидејќи не плаќа никакви давачки. - Ни пропаѓаат бизнисите. Инспекцијата многу малку...

„Сите за правично судење“: Мерката притвор се користи пречесто и неосновано

Исказот на обвинети соочени со високи затворски казни, на крајот на судски процес го однесе поранешниот директор на УБК,  Владимир Атанасовски 30 дена во притвор. Обвинителката Вилма Русковска кажа дека претходно немало никакви информации...
WordPress Image Lightbox Plugin