17.5 C
Скопје
22.05.2019
Почетна Вести

Вести

Кој ќе понесе одговорност за скандалот во МНР?

Двајца од избрканите дипломати со судска пресуда се вратија на работа, третиот се уште е на „чекање“ бидејќи МНР поднело жалба на одлуката на Апелација, но во јавноста се поставува прашањето кој ќе понесе...

Епидемијата со морбили зема замав, надлежните не знаат колку здравствен персонал е невакциниран

Епидемијата со морбили зема замав, а надлежните се уште не знаат колку здравствени работници во земјава се невакцинирани. Велат, бројките за тоа ќе ги соопштеле дури следната недела. Од Државниот здравствен инспекторат најавува санкции...

Скопјани ќе почекаат уште една година за Луна Парк

Скопјани ќе го видат новиот Луна Парк, но само во 3Д презентација. Наредната недела скопскиот градоначалник ќе го покаже проектот како би изгледал паркот, кој никако да почне да го реализира. Како ќе изгледа...

Повеќе реформи на хартија отколку во пракса, сивата економија и корупцијата најголеми проблеми

Владата мора што побрзо да ги имплементира економските реформи и да го скрати јавниот долг, бидејќи тој е товар за идните генерации – порача Валтер Дефа, советникот на Меркел во македонската влада. Тој вели...

Торнадо беснее низ Америка седум луѓе повредени (Видео+Фото)

Северното подрачје на САД денес беше погодено од Олуја и торнадо, а во близина на аеродромот Талса, во Оклахома, најмалку едно лице било повредено, а повеќе од 10 куќи биле оштетени. Торнадото не го оштетило...

Лидери на ЕУ бараат од Меркел да се кандидира за претседател на Европскиот совет

Неколку европски лидери се обидуваа да ја убедат германската канцеларка Ангела Меркел, на самитот во Романија на 9-ти мај, да ја прифати позицијата претседател на Европскиот совет, но таа одби, пишува „Блумберг“. Некои од тие...

Пронајдени три тестамента на Арета Френклин

Три рачно напишани записи се пронајдени во домот на соул-дивата Арета Френклин, неколку месеци по нејзината смрт лани во август. – Кога почина, нејзиното семејствто соопшти дека Арета не оставила никаков тестамент. Меѓутоа, овој месец...

Камион се преврте на автопатот Демир Капија-Миравци

Товарно возило излетало од автопатот  Демир Капија – Миравци после тунелот  кај месноста викана „Јаворица“, синоќа околу 19.30 часот, при што тешко е повреден возачот, соопшти денеска Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес.  -Се работи за товарно возило „волво“ со скопски регистарски броеви, управувано...

Во еден град во Пакистан со ХИВ заразени стотици деца

Во пакистанскиот град Рато Деро неодамна е утврдено дека неколку стотици деца се заразени со ХИВ вирусот, но се уште не е познато како дошло до тоа. Како што пренесува Би-Би-Си, првиот знак дека нешто...

ВМРО-ДПМНЕ: Негрижата и неспособноста на СДСМ го уништи Охрид, му го загрози статусот во...

СДСМ го уништи Охрид и му го загрози статусот на заштитено подрачје на УНЕСКО.  За Зоран Заев и СДСМ поважни се матните бизнис зделки отколку културното и природно наследство на Република Македонија, реагираат од...

Путин разговарал со Меркел и Макрон за Украина, Сирија и Иран

Рускиот претседател Владимир Путин синоќа телефонски  разговарал со германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон за кризата во Украина, Иран, Сирија, парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), и за Советот за...