Економија

Економија

Митилинеос „на брза лента“: За само еден ден Владата ги повлече законите, повторно ги усвои и итно ги прати во Собрание

Митилинеос „на брза лента“: За само еден ден Владата ги повлече законите, повторно ги усвои и итно ги прати во Собрание

февруари 28, 2024

Ги повлекоа па веднаш ги вратија. Само неколку часа им беа доволни на министрите во Владата за наводно да ги расчистат сите дилеми за таканаречените ... Прочитај повеќе

АЛКАЛОИД со консолидирани продажби од 268,3 милиони евра, извоз од 183,9 милиони евра и со инвестиции од 28,3 милиони евра во периодот јануари – декември 2023

АЛКАЛОИД со консолидирани продажби од 268,3 милиони евра, извоз од 183,9 милиони евра и со инвестиции од 28,3 милиони евра во периодот јануари – декември 2023

февруари 28, 2024

Приходи од продажби Според единечниот биланс на успех, во периодот јануари – декември 2023 година продажбите достигнуваат 12.261.902.275 денари, што е за 16 % повеќе ... Прочитај повеќе

Ги повлече и веднаш ги врати во Собрание – Владата не се откажува од спорните енергетски закони

Ги повлече и веднаш ги врати во Собрание – Владата не се откажува од спорните енергетски закони

февруари 28, 2024

Владата не се откажува од Митилинеос. Откако вчера на седмата владина седница се донесе одлука за повлекување на предлог законите за таканаречените стратешки инвестициски проекти ... Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Со СДСМ и ДУИ потрошувачката кошничка за 7 години е двојно поголема од 500 евра во 2017 на скоро 1.000 евра денес

ВМРО-ДПМНЕ: Со СДСМ и ДУИ потрошувачката кошничка за 7 години е двојно поголема од 500 евра во 2017 на скоро 1.000 евра денес

февруари 28, 2024

Со СДС и ДУИ потрошувачката кошничка за 7 години е двојно поголема од 500 евра во 2017 на скоро 1.000 евра денес, реагираат од ВМРО-ДМНЕ. ... Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Со СДС и ДУИ инфлација 50% поголема од еврозоната

ВМРО-ДПМНЕ: Со СДС и ДУИ инфлација 50% поголема од еврозоната

февруари 27, 2024

Со СДС и ДУИ Македонија има инфлација за 50% поголема од таа во еврозоната, пад на реалната плата и потрошувачка кошничка од 1.000 евра, реагираат ... Прочитај повеќе

Следува ценовен шок-мерката за гарантирани цени нема да се продолжува

Следува ценовен шок-мерката за гарантирани цени нема да се продолжува

февруари 27, 2024

Министерството за економија нема да ја продолжи мерката за гарантирани цени која завршува на крајот на месецов, туку, како што најави ресорниот министер Крешник Бектеши, ... Прочитај повеќе

Живеачката стана луксуз – зошто власта се фали кога граѓаните едвај преживуваат?

Живеачката стана луксуз – зошто власта се фали кога граѓаните едвај преживуваат?

февруари 26, 2024

Фалби на сите страни за подобрен животен стандард и просечна плата од 40 илјади денари. Филмот за добра живеачка изгледа се прикажува само на Бихаќка. ... Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ ќе работи на нови проекти во енергетиката, за Македонија да биде енергетско независна земја

ВМРО-ДПМНЕ ќе работи на нови проекти во енергетиката, за Македонија да биде енергетско независна земја

февруари 26, 2024

ВМРО-ДПМНЕ најавува дека веднаш по формирањето на новата Влада, предводена од нив, главен акцент во работењето ќе биде, спроведување на проекти во енергетиката, преку кои, ... Прочитај повеќе

За повеќето граѓани да се купи стан во Скопје е невозможна мисија

За повеќето граѓани да се купи стан во Скопје е невозможна мисија

февруари 25, 2024

Дали да купам стан во Скопје или Солун? Ова прашање си го поставуваат граѓаните откако цената на метар квадрат во метрополата стигна до 2000 евра ... Прочитај повеќе

Николоски: ЕСМ му дала 2 милиони евра на омилениот Марковски за дислокација на делови од ТЕЦ Осломеј, што до денар соодветствува со проценетата вредност

Николоски: ЕСМ му дала 2 милиони евра на омилениот Марковски за дислокација на делови од ТЕЦ Осломеј, што до денар соодветствува со проценетата вредност

февруари 23, 2024

Продолжувам со објавувањето на индиции за криминал во работењето на Електрани на Македонија. Овој пат ќе зборувам за состојбата во термоелектраната Осломеј кај Кичево чија ... Прочитај повеќе

Енергетски хаос наместо енергетска транзиција-експертите со критики за стратешките проекти на власта 

Енергетски хаос наместо енергетска транзиција-експертите со критики за стратешките проекти на власта 

февруари 23, 2024

Македонија го достигна врвот на хаосот во енергетскиот сектор. Експертите критикуваат дека наместо средување на постоечките и вложување во нови домашни капацитети, гледаме безредие и ... Прочитај повеќе

Отворен нов Тинекс маркет во Тетово

Отворен нов Тинекс маркет во Тетово

февруари 23, 2024

Од денес, 23 февруари 2024 год., е отворен нов „Тинекс“ маркет во Teтово. Новиот модерен маркет се наоѓа на ул.: „Јна“ бр.1 (Dervish Cara). Жителите ... Прочитај повеќе

По јавните несогласувања на СДСМ и ДУИ, одложена седницата за енергетските закони

По јавните несогласувања на СДСМ и ДУИ, одложена седницата за енергетските закони

февруари 22, 2024

Официјално комисијата за економски прашања одложена – неофицијално Законите за таканаречените стратешки инвестиции се повлечени од Собранието, на доработка. Објаснување зошто се одложи комисиската расправа ... Прочитај повеќе

Од фабриката за електрични автомобили во Тетово се уште ништо- Владата одобрила анекс на договорот

Од фабриката за електрични автомобили во Тетово се уште ништо- Владата одобрила анекс на договорот

февруари 22, 2024

Македонските граѓани веројатно ќе треба да почекаат на отворањето на фабриката за електрични возила во Тетово, која помпезно беше најавена во август 2022-ра година.  Според ... Прочитај повеќе

Бизнисмени на средба со дополнителната министерка Петрова, бараат спас од катастрофалната состојба во стопанството

Бизнисмени на средба со дополнителната министерка Петрова, бараат спас од катастрофалната состојба во стопанството

февруари 21, 2024

Македонското стопанство на колена. Стопанствениците  разочарани, а досегашните мерки и политики не ги дале очекуваните резултати. Тоа е причина за голем број на производствени капацитети ... Прочитај повеќе

Правобранителството ја заврши истрагата – новинарката на „Алфа“ навистина била новинар

Правобранителството ја заврши истрагата – новинарката на „Алфа“ навистина била новинар

февруари 20, 2024

Владата го прекршила Законот за стратешки инвестиции. Во Собранието ги испратила документите за Митилинеос без позитивно мислење од Државниот правобранител, како што е пропишано. Алфа ... Прочитај повеќе

Лозарството пропаѓа, власта се расфрла со ветувања

Лозарството пропаѓа, власта се расфрла со ветувања

февруари 18, 2024

Исплаќање на субвенциите до крајот од тековната календарска година, како и заедничко планирање на производството, на критериумите и на откупните цени на грозјето, бараат тиквешките ... Прочитај повеќе

Ниту инвестиција, ниту плати од 2 илјади евра – јужнокорејската фирма „Алмак“ избришана од централен регистар

Ниту инвестиција, ниту плати од 2 илјади евра – јужнокорејската фирма „Алмак“ избришана од централен регистар

февруари 18, 2024

Забраната за фрлање камен темелник во предизборен период, не ги загрижува партиите на власт. Тоа е така, бидејќи и немаат нови инвестиции, а и оние ... Прочитај повеќе

Бизнисот со остри критики дека власта немала слух за нивните приоритети и проблеми

Бизнисот со остри критики дека власта немала слух за нивните приоритети и проблеми

февруари 16, 2024

Бранко Азески удри по министрите. Ми доаѓате тука и наводно ги слушате нашите проблеми, а всушност немате респект кон оваа институцција. Со остар тон првиот ... Прочитај повеќе

Антимонополската комисија удри по контроверзните „енергетски закони“ на власта

Антимонополската комисија удри по контроверзните „енергетски закони“ на власта

февруари 13, 2024

Владата го прекршила Законот за стратешки инвестиции и без позитивно мислење од Антимонополската комисија ги испратила законите за стратешки инвестиции во Собранието? Комисијата не дала ... Прочитај повеќе