Македонија

Македонија

Од петок нема повеќе гарантирани цени, Битиќи тврди дека за секое нелогично зголемување ќе биде санкционирано

Од петок нема повеќе гарантирани цени, Битиќи тврди дека за секое нелогично зголемување ќе биде санкционирано

февруари 28, 2024

Часовникот отчукува. Во петок завршува мерката со која цените се држеа под контрола, нова нема да има, па сега граѓаните со страв се очекување дали ... Прочитај повеќе

Покачувањето на пензиите е само статистичко и тие нема да донесат зголемување на примањата

Покачувањето на пензиите е само статистичко и тие нема да донесат зголемување на примањата

февруари 28, 2024

Покачувањето на пензиите е само статистичко, вели министерот за труд и социјала во техничката влада, Ѓоко Велковски. Тој посочи дека направена е пресметката за усогласувањето ... Прочитај повеќе

Дали Филев, директорот на СДС од Радовиш е трговец со дрога во полициски билтен?

Дали Филев, директорот на СДС од Радовиш е трговец со дрога во полициски билтен?

февруари 28, 2024

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски прашува дали активист на СДСМ од Радовиш, директор на Меѓуопштински центар за социјални работи, пред 10 дена во Штип е ... Прочитај повеќе

Тивко и без ниту еден збор, СДСМ И ДУИ гласаа против законот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на рокот на пасошите

Тивко и без ниту еден збор, СДСМ И ДУИ гласаа против законот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на рокот на пасошите

февруари 28, 2024

ДУИ и СДСМ, тивко, без да изустат ниту еден збор од собраниска говорница, решија да остават 650.000 Македонци во државен притвор, и уште стотина илјади ... Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Со СДСМ и ДУИ потрошувачката кошничка за 7 години е двојно поголема од 500 евра во 2017 на 1000 евра денес

ВМРО-ДПМНЕ: Со СДСМ и ДУИ потрошувачката кошничка за 7 години е двојно поголема од 500 евра во 2017 на 1000 евра денес

февруари 28, 2024

Со СДС и ДУИ потрошувачката кошничка за 7 години е двојно поголема, односно од 500 евра колку што изнесуваше во 2017-та година, денес таа стигна ... Прочитај повеќе

Здружението на инжењери повторно предупредува дека енергетските закони се висок ризик од корупција

Здружението на инжењери повторно предупредува дека енергетските закони се висок ризик од корупција

февруари 28, 2024

По враќањето на законите во Собранието од Здружението на инженери повторно предупредија дека проектот е високо ризичен од аспект на корупцијата и дека ќе се ... Прочитај повеќе

Укинување на балансерот, уставни реформи и враќање на унитарниот карактер – приоритети на новиот претседател на МАНУ

Укинување на балансерот, уставни реформи и враќање на унитарниот карактер – приоритети на новиот претседател на МАНУ

февруари 28, 2024

Укинување на балансерот, уставна реформа и враќање на унитарниот каратер на земјата. Ова се пораките кои првиот човек на МАНУ Живко Попов ги посочи во ... Прочитај повеќе

Османи, Таравари и Димитриески ги собраа потписите, на Ванковска и на Јакимовски им фалат по уште 2-3 илјади

Османи, Таравари и Димитриески ги собраа потписите, на Ванковска и на Јакимовски им фалат по уште 2-3 илјади

февруари 28, 2024

Oсмани, Tаравари и Dимитриески се тројцата кандидати за претседател кој веќе успеаа да ги соберат потребните 10 илјади потписи за својата кандидатура. Mака со потписите ... Прочитај повеќе

Уставниот суд реши националноста да не се впишва во матичните книги

Уставниот суд реши националноста да не се впишва во матичните книги

февруари 28, 2024

Уставниот суд денеска го укина упатството за водење на матичните книги кое предвидуваше при вадење документи, како што е личната карта, граѓаните да се изјаснат ... Прочитај повеќе

Алкалоид„ оствари продажба од 268,3 милиони евра и го зголеми извозот за 17% во 2023

Алкалоид„ оствари продажба од 268,3 милиони евра и го зголеми извозот за 17% во 2023

февруари 28, 2024

Алкалоид„ оствари консолидирани продажби од 268,3 милиони евра, раст на извозот од 17% и инвестиции од 28,3 милиони евра во периодот јануари-декември 2023 година. Во ... Прочитај повеќе

Завршува откупот на тутуот од ланската реколта, и овојпат на „мускули“

Завршува откупот на тутуот од ланската реколта, и овојпат на „мускули“

февруари 28, 2024

Завршува откупот на тутунот од ланската реколта, тутунарите категорични во барањето за задолжителна промена на Законот за тутун –    Годинашниот, по многу нешта проблематичен ... Прочитај повеќе

Келнери, слаткари – 2 год занает учат он-лајн, абер нема од реконструкција на училиштето во Охрид

Келнери, слаткари – 2 год занает учат он-лајн, абер нема од реконструкција на училиштето во Охрид

февруари 28, 2024

Во охридското државно средно угостителско училиште “Ванчо Питошески”-хаос,бидејќи објектот се реновира цели две години ,235 ученици наставата ја следат онлајн. Родителите револтирани,две деца од други ... Прочитај повеќе

„Клајте по едно кафе и за Османи, крај на месецот е“ – Османи стана предмет на подбив по изјавите за платите

„Клајте по едно кафе и за Османи, крај на месецот е“ – Османи стана предмет на подбив по изјавите за платите

февруари 28, 2024

Над две илјада евра тој, уште толку од сопругата којашто е вработена во Агенцијата за електронски комуникации, значи заедно со цели 4 илјади евра месечно ... Прочитај повеќе

Бизнисмен, господин и инспекторка – кои се кандидатите кои не можат да соберат ниту илјада потписи?

Бизнисмен, господин и инспекторка – кои се кандидатите кои не можат да соберат ниту илјада потписи?

февруари 28, 2024

Еден бизнисмен, еден господин, една инспекторка и еден бојкотирач – ова е профилот на кандидатите за претседател кои имаат огромна желба да учествуваат во претседателската ... Прочитај повеќе

Ковачки: Одлепеноста од реалноста на ДУИ и СДСМ ги остави граѓаните изолирани

Ковачки: Одлепеноста од реалноста на ДУИ и СДСМ ги остави граѓаните изолирани

февруари 28, 2024

54 пратеници од владејачкото мнозинство гласаа против предлог Законот за да се продолжи рокот на важење на пасошите издадени со име Република Македонија, а кои ... Прочитај повеќе

Митилинеос „на брза лента“: За само еден ден Владата ги повлече законите, повторно ги усвои и итно ги прати во Собрание

Митилинеос „на брза лента“: За само еден ден Владата ги повлече законите, повторно ги усвои и итно ги прати во Собрание

февруари 28, 2024

Ги повлекоа па веднаш ги вратија. Само неколку часа им беа доволни на министрите во Владата за наводно да ги расчистат сите дилеми за таканаречените ... Прочитај повеќе

Каква кампања не очекува?- Османи и ДУИ ќе ловат руски шпиуни, СДСМ и Пендаровски „вештерки“

Каква кампања не очекува?- Османи и ДУИ ќе ловат руски шпиуни, СДСМ и Пендаровски „вештерки“

февруари 28, 2024

ДУИ лови Руси, СДСМ во лов на вештерки. Немаат со што да се фалат, па започнаа кампања, строго темелена на напад и оцрнување на политичките ... Прочитај повеќе

Собранието со полни раце работа – клучна одлука е дали власта ќе се согласи да се продолжи важноста на пасошите

Собранието со полни раце работа – клучна одлука е дали власта ќе се согласи да се продолжи важноста на пасошите

февруари 28, 2024

Толку од надежта. Граѓаните на Македонија остануваат во притвор. Пратениците од СДСМ и ДУИ гласаа против измените на законот што ги предложи ВМРО-ДПМНЕ со кои ... Прочитај повеќе

Лажни дојави за бомби во фабрика и основно училиште во Охрид

Лажни дојави за бомби во фабрика и основно училиште во Охрид

февруари 28, 2024

Лажни дојави на бомби имало утрово во неколку деловни објекти во индустриската зона во Охрид и во едно училиште, потврди портпаролот на СВР Охрид Стефан ... Прочитај повеќе

Четвртиот квартал од 2023 година забележа остар пад на наталитетот и негативен природен раст

Четвртиот квартал од 2023 година забележа остар пад на наталитетот и негативен природен раст

февруари 28, 2024

Бројот на живородените деца во земјава во четвртото тримесечје од 2023 година изнесува 4 185 и во споредба со истиот период од претходната година, е ... Прочитај повеќе