Во фокус

Во фокус

Здравковски: за 7 години власт СДСМ-ДУИ државата е посиромашна од претходно, а железници и патишта нема

Здравковски: за 7 години власт СДСМ-ДУИ државата е посиромашна од претходно, а железници и патишта нема

јуни 27, 2024

На ДУИ и СДСМ очигледно приоритет им било пумпање на тендерите, а не капитални инвестиции и изградба на инфраструктура – велат од пратеничката група на ... Прочитај повеќе

„Како до сега“ „грешка“ Влада: Седум години СДСМ- ДУИ, четири премиери, еден од нив Ајнштајн, ама само еден реален шеф- Али Ахмети од Зајас

„Како до сега“ „грешка“ Влада: Седум години СДСМ- ДУИ, четири премиери, еден од нив Ајнштајн, ама само еден реален шеф- Али Ахмети од Зајас

април 3, 2024

-Да нотираме дека направивме и да признаеме грешки, изјави Ковачевски -Грешки имавме, изјави Заев. -Тешка геостратешка грешка, кажа Заев. Седум години брак СДСМ- ДУИ, четири ... Прочитај повеќе

„Во ФОКУС“ на Алфа: Власта на СДСМ и ДУИ ги избрка студентите од државата

„Во ФОКУС“ на Алфа: Власта на СДСМ и ДУИ ги избрка студентите од државата

март 31, 2024

Ние многу често, ние политичарите, со полна уста зборуваме дека сето она што го правиме е пред се за младите. - Велеше екс премиерот Заев ... Прочитај повеќе

„Во фокус“: Бројни злоупотреби на балансерот, институциите се полнеа со кадри на ДУИ

„Во фокус“: Бројни злоупотреби на балансерот, институциите се полнеа со кадри на ДУИ

март 29, 2024

Механизам за партиски вработувања а не за правична застапеност. Директори што не знаат да зборуваат македонски, министри што зборуваат само англиски, вработени кои не се ... Прочитај повеќе

„Во фокус“: Осакатено образование, наместо реформи, враќање во камена доба

„Во фокус“: Осакатено образование, наместо реформи, враќање во камена доба

март 26, 2024

Монт Еверест порасна за 20 километри, Македонија на запад се граничи со Бугарија – ова се само два од бројните примери кои ја одбележаа пропаста ... Прочитај повеќе

Во ФОКУС – СДСМ и ДУИ заборавија на ветувањата за здрава животна средина – од удобните фотелји полесно се дише

Во ФОКУС – СДСМ и ДУИ заборавија на ветувањата за здрава животна средина – од удобните фотелји полесно се дише

март 24, 2024

Организирање т.н. паркобрани, гушкање дрва и критики за загедоноста во Македонија беа секојдневна глетка за јавноста, се до 2017-та. Се додека тогашната опозиција, не стана ... Прочитај повеќе

„Во Фокус“: Нов Клинички центар и по седум години власт на СДСМ и ДУИ останува само сон

„Во Фокус“: Нов Клинички центар и по седум години власт на СДСМ и ДУИ останува само сон

март 22, 2024

„Нашиот став како Влада и како Министерство за здравство сакаме да вложиме повеќе со наши пари.Еднаш за 40-50 години да направиме асален Клинички центар“, кажа ... Прочитај повеќе

„ВО ФОКУС“ : Уништено здравство – агонија на пациентите, егзодус на лекарите

„ВО ФОКУС“ : Уништено здравство – агонија на пациентите, егзодус на лекарите

март 21, 2024

Македонското здравство како хорор филм..Распаднати амбуланти и болници, умираат родилки и деца, стари и дотраени возилата на брза помош, кои не можат секаде да стигнат ... Прочитај повеќе

„ВО ФОКУС“: Средната класа во македонија исчезна како диносаурусите

„ВО ФОКУС“: Средната класа во македонија исчезна како диносаурусите

март 20, 2024

Враќање на средната класа и подобрен животен стандард во Македонија беше едно од главните ветувања со кои СДСМ дојде на власт. Ветуваа враќање на достоинството ... Прочитај повеќе

Tиранската платформа за која Заев тврдеше дека не постои денес е македонска реалност

Tиранската платформа за која Заев тврдеше дека не постои денес е македонска реалност

март 17, 2024

Македонска реалност скроена во Тирана. Тиранската платформа која за СДСМ воопшто и не постоеше за седум години владеење на социјалдемократите и ДУИ целосно исполнета. Иако ... Прочитај повеќе

Наместо достоинствен пензионерски живот, владата предводена од СДСМ ги доведе пензионерите на работ на егзистенција

Наместо достоинствен пензионерски живот, владата предводена од СДСМ ги доведе пензионерите на работ на егзистенција

март 16, 2024

Нови пензионерски домови, пензионерски заедници, предвремено пензионирање. Пред да дојде на власт, СДСМ ветуваше мед и млеко за највозрасните во Македoнија. Но, седум години подоцна, ... Прочитај повеќе

„ВО ФОКУС“- Плодови на СДСМ и ДУИ: Командант Форина еволуираше во Алберт Ајнштајн и стана премиер на Македонија

„ВО ФОКУС“- Плодови на СДСМ и ДУИ: Командант Форина еволуираше во Алберт Ајнштајн и стана премиер на Македонија

март 14, 2024

-Јас имам право да се идентификувам со Ајнштајн, кажа Џафери во Собрание. По седум години СДСМ и ДУИ Македонија доби свој Алберт Ајнштајн и тоа ... Прочитај повеќе

Датум – омилениот збор на власта: Колку непостоечки европски успеси прославија Заев и Ковачевски?!

Датум – омилениот збор на власта: Колку непостоечки европски успеси прославија Заев и Ковачевски?!

март 13, 2024

Датум, датум, датум. Можеби и омилениот збор на власта предводена од СДСМ и ДУИ. Првиот датум за старт на преговори со ЕУ, кој го видоа ... Прочитај повеќе

„ВО ФОКУС“- Седум години власт на СДСМ и ДУИ- променето име, поткопани темели на државноста на Македонија

„ВО ФОКУС“- Седум години власт на СДСМ и ДУИ- променето име, поткопани темели на државноста на Македонија

март 11, 2024

-Сега ќе ви кажам како ќе функционираме, кажа Ковачевски. -Како до сега, па кажа Ахмети. -Како до сега, па повтори Ковачевски. Седум години СДСМ и ... Прочитај повеќе

Наместо лек, болните од цистична фиброза повторно добија ветување до нова година, и тоа само за најмалку 55 луѓе

Наместо лек, болните од цистична фиброза повторно добија ветување до нова година, и тоа само за најмалку 55 луѓе

октомври 16, 2023

Лажните ветувања ја прелија чашата со трпение – пациентите со цистична фиброза се уште се без лекот Трикафта. Кога ќе го добијат нема конкретен датум. ... Прочитај повеќе

Во фокус: Бугарската пропаганда „цвета“ во Македонија

Во фокус: Бугарската пропаганда „цвета“ во Македонија

март 22, 2023

Македонските револуционери Дамјан Груев, Гоце Делчев, Питу Гули се Бугари: бугарската национална телевизија, БНТ 4, скоро две години е во македонскиот етер и емитува содржина во ... Прочитај повеќе

СДСМ и ДУИ ветуваа здравствен систем по европски терк, по 5 години владеење здравството во клиничка смрт

СДСМ и ДУИ ветуваа здравствен систем по европски терк, по 5 години владеење здравството во клиничка смрт

октомври 16, 2022

Предизборно беше ветено нов клинички центар  и реновирање на стари капацитети, ветувано бесплатно лекување во болниците, нов систем за „мој термин“ Наместо современо здравство, јавноста ... Прочитај повеќе

Во фокус: Пет години на власт, СДСМ и ДУИ не изградија ниту еден автопат

октомври 10, 2022

Со блех музика, оро и чочек, дотерани ко за на свадба, владини претставници, партиски членови, вработени во локалната самуправа на 23 април 2018 година свечено ... Прочитај повеќе