Хан: правно-обврзувачки договор меѓу Белград и Приштина е неопходен и клучен за регионот

Европскиот комесар Јоханес Хан за шпанскиот весник „Ел Паис“ изјави дека се надева оти постигнувањето правно обврзувачки договор меѓу Белград и Приштина ќе доведе...

Топло време до недела, од понеделник пад на температурите и дожд

Стабилното и топло време ќе се задржи до недела, а од понеделник се најавува опаѓање на температурите за неколку степени. Времето до крајот на оваа...

Си Ен Ен: Кашоги бил убиен, а потоа исечен на парчиња

Телото на исчезнатиот саудиски новинар Џамал Кашоги е исечено на парчиња откако претходно бил убиен во саудискиот Конзулат во Истанбул, објави Си-Ен-Ен, повикувајќи се...

Канада легализира рекреативна употреба на марихуана

Канада од денеска стана втората земја, по Уругвај, која легализира поседување и рекреативно користење на канабис. На Канаѓаните од денеска им е дозволено да одгледуваат,...

Пронаjден викиншки брод во Норвешка

Археолозите веруваат дека пронашле остатоци од средновековен викиншки брод под копното во југоисточна Норвешка. Остатоците што наликуваат на брод, се пронајдени околу 50 сантиметри под...

Собранието забрани обраќање на лидерот на опозицијата

Заедно да ги пишуваме уставните амандмани – отворена покана од власта до опозицијата. Премиерот Зоран Заев пред пратениците порача дека доколку добие поддршка за...

Јакимовски: Луѓето од 27-ми април бараат правда, а не амнестија

Понуда за амнестија или недоразбирање; Што порача Зоран Заев од собраниската говорницата? На оваа тема денеска дебатираа лидерот на партијата ГРОМ, Стевчо Јакимовски и...

Една година татко на Скопје – што сработи Петре Шилегов?

Смет низ улиците, кучиња на секој чекор, наезди на комарци, сè помалку зеленило, а и Водно се уништува поради гасоводот, реагираат скопјани. Пред објективот...

Судење за „27 април“ – казни за адвокатите, отстранување на јавноста

Судијката Добрила Кацарска ги казни со по 1.000 евра, и ги избрка од судница адвокатите на обвинетите во случајот за 27 април, а на...

Годинава Македонците за првпат ќе примаат 4-валентни вакцини против сезонски грип

Годинава Македонците за првпат ќе примаат 4-валентни вакцини против сезонски грип. Овие вакцини се значително поскапи, ако ланските 3-валентни чинеа 400 денари, за новите...

Додик ќе го назначи Кустурица за советник

Актуелниот претседател на Република Српска и новоизбраниот српски член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик изјави дека неговиот прв потег во Сараево ќе биде...