Пожари во САД- досега изгореа на пет илјади квадратни метри шуми

Пожари во САД- досега изгореа на пет илјади квадратни метри шуми

 Се уште беснеат пожарите низ западниот дел од Соединетите Држави. Досега се уништени над половина милион хектари шуми. Дека ситуацијата е навистина драматична покажува и ... Прочитај повеќе

Живот даде за Македонија, но никаква почит за возврат- 20 години од загинување на полицаецот Цоки

Живот даде за Македонија, но никаква почит за возврат- 20 години од загинување на полицаецот Цоки

Животот го даде за оваа земја, во која ние сите живееме.Само хероите тоа го прават, вели Лазо Стојановски, таткото на Цоки Стојановски. Го даде животот ... Прочитај повеќе

Истокот гори цел месец- пожарникарите без опрема и воздушна поддшка, штетите од пожарите огромни

Истокот гори цел месец- пожарникарите без опрема и воздушна поддшка, штетите од пожарите огромни

Во источниот регион не престанува да гори веќе еден месец. Огнените стихии пеплосаа над 1000хектари само во атарите на Кочани и Карбинци. Пламените јазици проголтаа ... Прочитај повеќе

Останува неизвесноста кај македонските земјоделци околу исплатата на парите од петтиот ковид пакет

Останува неизвесноста кај македонските земјоделци околу исплатата на парите од петтиот ковид пакет

Се обистинија стравувањата на македонските земјоделци дека со исплатата на парите од Петтиот Ковид-пакет, но и со доисплатата на субвенциите, власта ќе тактизира цело лето. ... Прочитај повеќе

Кандидатот за иден бугарски премиер до Македонија: Браќа, нема насилно да ве притискаме, ама ќе мора сè да прифатите

Кандидатот за иден бугарски премиер до Македонија: Браќа, нема насилно да ве притискаме, ама ќе мора сè да прифатите

Со малку помек тон Пламен Николов, можеби идниот премиер на Бугарија, и порача на Македонија, дека ќе мора да ги прифати бугарските уцени и условувања, ... Прочитај повеќе