16.6 C
Скопје
21.05.2019

Економија

Само „Макпетрол“ ги поевтини горивата и го поскапе дизелот, новите цени возачите ќе ги...

Бензините поевтинуваат за еден денар, а дизелот поскапува за половина денар по литар, но само на бензинските пумпи на Макпетрол. Само оваа компанија досега ги објави новите цени по кои ќе се точат горива...

Дождовите се добредојдени за земјоделските култури

Дождовите се очекувани и добредојдени и за есенските и за пролетните земјоделски култури, велат од Агенцијата за поттикнување на земјоделското производство во Прилеп. Според Горан Томески, агроном-советник во Агенцијата, очекуваните дождови ќе ја подобрат хидролошката...

Засега нема опасност од поплави во Битолскиот регион

Стрежевската акумалција, колку и да бидат силни најавените врнежи на дожд, може целосно да го прифати дотокот на вода од пелистерските сливни подрачја, бидејќи во моментов располага со 85 милиони м3 вода, а капацитетот...

Електронски може да се провери статусот на предметите за приватизација на градежно земјиште

Статусот на предметите за приватизација на градежно земјиште може да се провери и електронски преку платформата privatizacija.finance.gov.mk. Тоа може да се направи со внесување архивски број на предметот, времето на поднесување и катастарската...

Китанов: Автопатот Штип-Миладиновци ќе се пушти за 10 до 15 дена

Автопатот Штип-Миладиновци ќе биде пуштен за 10 до 15 дена најави директорот на Јавното претпријатие за државни патишта, Зоран Китанов, кој денеска заедно со министерот за транспорт и врски Горан Сугарески извршија увид во...

РКЕ со препорака:мало поевтинување кај бензините и иста цена или поскапување кај дизелот

Новите цени на горивата ќе можат да се дознаат директно на бензинските пумпи од денеска на полноќ. Иако трговците сами ќе треба да ги утврдат цените на нафтените деривати, од Регулаторна препорачуваат мало поевтинување...

6.803 компании ставиле клуч на врата

6.803 компании ставиле клуч на врата. Заклучно со февруари годинава, Централниот регистар по службена должност избришал 3.603 фирми бидејќи не доставиле годишна сметка, немале електронска адреса или поради невпишан влог. Дополнителни 3.200 бизниси престанале...

Регулаторна смирува: Не очекуваме ценовен шок кај горивата

Цената на горивата да остане во рамки на движењето на светската берза, апелираат од Регулаторната комисија за енергетика, чиј мандат за утврдување на цените на дериватите завршува в понеделник на полноќ. Возачите за новите...

Медиуми од 7 држави воспоставија соработка за известување во областа на градежниот сектор

Весници, ТВ и интернет портали од 7 држави започнаа нов вид соработка за меѓусебно известување за сите новини од областа на градежниот сектор. Медиумската алијанса беше формирана изминатиот викенд на конференција во Кечкемет, Унгарија....

Народна банка: економијата ќе расте 3.5%, пониска инфлација, да се внимава со јавниот долг

Народната банка ги задржа проекциите за раст на економијата од 3.5% годинава, 3.8% догодина и 4% во 2021-та. Главен двигател на растот ќе биде домашната побарувачка, но со негативен придонес на извозот. НБМ очекува...

Едно на хартија, друго во пракса – македонските фирми делумно подготвени за европскиот пазар

Земјава е делумно подготвена за да добие позитивна оценка во претстојниот извештај на Европската Комисија во областа на развој на претпријатијата и индустриската политика опфатени во Поглавјето 20. Претприемачите велат дека во делот на...