25.8 C
Скопје
19.06.2019
Почетна Вести Страна 431

Вести

Стоилковски: Според СДСМ партиската книшка била и ќе биде главен критериум за тоа кој...

ВМРО-ДПМНЕ и го честита вработувањето во Централниот регистар на Струмица на Фанија Костадинова, мајката на Костадин Костадинов, портпаролот на СДСМ и пратеник во Собранието на Република Македонија. Ова е голем успех на Костадинов, на...

Граѓаните плаќаат приватно по 650 денари за вакцина, иако бесплатно им следува

Вакцинацијата за против грип започна завчера, амбулантите се преполни. Иако цената е повисока за 200 денари за разлика од лани и е 650 денари, хронично болните и пензионерите ги полнат Центрите за јавно здравје....

Арсовски: Над 450.000 граѓани во Република Македонија во моментов живеат во сиромаштија

СДСМ нема намера да прекине со лошите економски политики. Секој ден се погласни се укажувањата од страна на експертите и бизнис заедницата дека мерката е неиздржлива и избрзана без никакви анализи и дебати. Оваа...

Митрополит Михајло: Без Црногорска црква ќе нема ни црногорска држава

Со воспоставување литургиско заедништво на сите православни цркви предводени од Цариградската патријаршијата, Црногорската црква ќе добие статус на домицилна црква, каква што била до 1918 година, изјави митрополитот на Црногорската православна црква (ЦПЦ), Михаило,...

Индонезискиот авион се урнал по замена на важен сензор

На авионот на индонезиската компанија „Лајон ер“, кој минатата недела се урна во Јаванското Море, ден пред несреќата му бил заменет клучен сензор, соопшти денеска индонезискиот Национален комитет за безбедност во сообраќајот. Во соопштението се...

ВМРО ДПМНЕ ја напушти седницата, СДСМ гласаше за одземање мандат на Груевски

Пратениците на ВМРО ДПМНЕ ја напуштија комисиската расправа за одземање на мандатот и пратенички имунитет на екс премиерот и поранешен лидер на партијата Никола Груевски. СДСМ на комисијата со 5 гласа „за“ изгласа предлог...

КЗД – Судот го дискриминирал поранешниот премиер и претседател на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен пратеник...

Државната Комисијата за заштита од дискриминација утврди дека Никола Груевски во изминатиот период бил жртва на директна дискриминација од страна на Основниот суд Скопје 1 и судијката Добрила Кацарска. Во мислењето на Комисијата е наведено...

Кошаркарката Едина Муса во несекојдневно издание (ФОТО)

Минатата вечер во 20 часот нашата екипа успеа да ја „улови“ познатата кошаркарка во досега невидено издание. Имено, таа за време на тренинг со својот клуб беше „фатена“ како ги ажурира податоците и ја...

Христијан Мицкоски оствари средба со Манфред Вебер Претседател на ЕНП во Европскиот Парламент

На маргините на Политичкото Собрание, Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со Манфред Вебер Претседател на ЕНП во Европскиот Парламент. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ го информирал г. Вебер за актуелните состојби во државата. Мицкоски укажал...

Се отвора граничниот премин „Маркова нога“

Информацијата за доставен предлог меморандум за реализација на заеднички интегрирана интервенција во пограничниот регион меѓу Република Грција и Република Македонија, односно за отворање на граничниот премин „Маркова нога“, беше прифатена на денешната 101-ва седница...

Заев: Крајна цел на реформите е подобарување на животот на граѓаните

Правосудниот систем, безбедносно-разузнавачките служби, јавната администрација и борбата против организиран криминал и корупција се областите кои се во фокусот на реформите содржани во Планот 18, кој е изработен во мај, а усвоен на Владата...