„Фич“ го зголеми кредитниот рејтинг на Македонија од BB на BB+

Кредитната агенција „Фич“ го зголеми кредитниот рејтинг на земјава од BB на BB+ што е прво зголемување по 13 години. Тоа, според министерот за...

„Мој ДДВ“ за 5 дена симната 58.000 пати, повратот на ДДВ околу 120 илјади...

Од УЈП се уште не знаат кога мобилната апликација за скенирање фискални сметки за поврат на ДДВ ќе биде достапна и за корисниците на...

Пендаровски и бизнисмени: Правната сигурност – клучен приоритет на стопанството

Владеење на правото, борба со корупцијата, помали политички превирања – ова се приоритетите за бизнисот за да се испорача економски раст од 3.5%. Барањата,...

ТЕЦ Осломеј ќе работи со зголемен интензитет во претстојната грејна сезона

Планот на АД „Електрани на Северна Македонија“ (ЕСМ) е РЕК „Осломеј“ во иднина да работи со поголем интензитет од претходно. Ова денеска го најави...

Филипче: Нема школо без вакцина, дел од родителите најавуваат тужби за државата ако децата...

Невакцинираните деца се под стрес, седат дома, a Владата и натаму не дава амин да се примат на училиште. И додека проблемот станува се...

Раст на трошоците на живот – се повеќе леб и компир, се помалку месо...

Се повеќе леб и компир, се помалку месо и риба. Вака изгледа трпезата во Македонија. Ова го потврдуваат податоците на Државната статистика според кои...

Работна средба на раководството на ВМРО-ДПМНЕ со Стопанската комора

Бранко Азески на Христијан Мицкоски му се пожали од економските политики на Зоран Заев. Претседателот на Стопанската комора пред лидерот на опозицијата рече дека...

Бектеши:ќе разговараме со пазарџиите само за подзаконските акти

Се уште не се знае дали пазарџиите ќе куртулат од вадење лиценци за продажба на тезгите. И двете страни не попуштаат. Организаторите...

Ревизија на Фондот за ПИОМ:нераспределени пари, недостатоци, но и различни податоци со повеќе институции

Неуплатените средства за пензии од државниот во приватните пензиски фондови ги нотирала и Државната ревизија. Додека Фондот за ПИОМ се правда дека...

Со подобри старт ап идеи до сопствен бизнис

Наместо да заминуваат од земјата или пак да работат како подизведувачи во други фирми, младите ИТ инженери треба да креираат сопствени старт...

Македонија на дното во Европа според висината на просечната нето плата

Македонија повторно се најде на дното во Европа според висината на просечната нето плата. И покрај тоа што просечните примања на Македонците се зголемија на...