26.2 C
Скопје
17.08.2019
Почетна Вести Страна 610

Вести

ОЈО се премисли – нема вина кај Симоновски, советникот во МВР осомничен дека предупредувал...

Јавното обвинителство се премисли, нема обвинение за Драган Симоновски државен советник во кабинетот на Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој беше уапсен во март годинава под сомнеж дека издал државна тајна. Од обвинителството...

Грците бараат референдум за договорот, Сириза сеуште верува во Заев

Владата на Ципрас се држи на ветувањата на Заев дека нема да се откаже од обидите Договорот од Преспа да стапи во сила. Ќе било навистина штета доколку се изгубела оваа голема шанса. - Постојат...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ не ја почитува волјата на над 1,2 милиони гласачи

СДСМ не ја почитува волјата на над 1 милион и 200 илјади граѓани кои беа против или апстинира од гласање на договорот со Грција. Волјата е јасна и нема ниту едно насилие на СДСМ...

Холандија спречила руски хакерски напад врз ОЗХО

Воената разузнавачка служба на Холандија спречила руски хакерски напад врз Организацијата за забрана на хемиско оружје, изјави на прес-конференција холандската министерка за одбрана, Анк Бејлевелд. Министерката за одбрана рече дека четворица Руси се протерани од...

Македонија оди кон избори, Заев не ги прифаќа условите на ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ нема да прифати ниту едно од барањата на опозицијата кои им беа соопштени по вчерашниот Извршен комитет на ВМРО – ДПМНЕ. Според премиерот Зоран Заев за СДСМ било апсолутно неприфатливо да се формира...

Меѓународниот фактор и референдумите во Македонија

Иста реторика- различни улоги. И за време на предреферендумксата кампања во 2004 година, меѓународниот фактор со истиот речник како сега, предупредувал дека иднината на Македонија- која можела да е извесно позитивна за ЕУ, а...

Светска Банка:Јавниот долг ќе се зголеми на 50% од БДП до крајот на 2018

Македонија да се задолжува за продуктивни цели, а не да го зголемува јавниот долг за тековни потреби. Јавниот долг ќе се зголеми на 50% од БДП до крајот на годинава – алармира Светска Банка...

Украина го протерува унгарскиот конзул

Украинското Министерство за надворешни работи го прогласи унгарскиот конзул во градот Берегово за „персона нон грата“ и му даде рок од 72 часа да ја напушти земјата. - Се надеваме дека унгарската страна во иднина...

Тачи: ОВК немаше повеќе од 12 илјади борци

Претседателот на Косово и еден од основачите и политички лидер на Ослободителната војска на Косово (ОВК) Хашим Тачи тврди дека оваа воена формација во војната во 1998-99 година немала повеќе од 12 илјади борци,...

Украинскиот Парламент продолжи специјален статус на Донбас

Украинската Врховна Рада усвои предлог закон за продолжување на специјалниот статус на Донбас до 31 декември следната година. Нацрт законот во украинскиот Парламент што го поднесе претседателот Петро Порошенко, на 3 октомври под ознака „итно“...

Дачиќ: Замрзнатиот конфликт на Косово може да предизвика прогон на Срби

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ нагласи денеска дека замрзнатиот конфликт на Косово може да предизвика прогон на Срби од таму и успорување на европските интеграции. Во изјава за ТВ Пинк, Дачиќ рече...