38 загинати во нападот на Израел врз Алепо изутрината

38 загинати во нападот на Израел врз Алепо изутрината

Израел утринава го нападна сирискиот град Aлепо. Во нападот загинале 38 лица, вклучително и пет членови на либанската милитантна група Hезболах, изјавиле безбедносни извори за “Ројтерс”.

Израелските воздушни напади биле насочени кон неколку области околу Алепо околу 1.45 часот по локално време. Израел со години врши слични напади во Сирија, каде што влијанието на Техеран се зголеми откако почна да го поддржува претседателот Башар Ал Асад во граѓанската војна што започна во 2011 година.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста