(ВИДЕО) Израел по нападот на Иран -„Испративме јасна порака“

(ВИДЕО) Израел по нападот на Иран -„Испративме јасна порака“

Израелски функционер изјави за „Вашингтон пост“ дека нападот со беспилотно летало на иранска воена локација рано утринава имал цел да испрати порака до Техеран дека Тел Авив може да нападне внатре во Иран.

Израелските беспилотни летала наводно ја нападнале воената база во Исфахан во централниот дел на Иран, од каде пред неколку дена беше извршен масовен напад врз Израел. На социјалните мрежи се појави ново видео од нападот.

Ирански информативен канал со седиште во Лондон објави снимка на која наводно се гледа напад на израелско беспилотно летало врз воена база во близина на Исфахан. Видеото покажува експлозии проследени со сирени за воздушен напад.

Во моментов не е можно да се потврди автентичноста на видеото.

Иранската војска објави дека биле соборени неколку беспилотни летала и тврди дека нема штета на воената база.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста