561 нови случаи на ковид-19, починаа 22 лица

Во последните 24 часа се направени 1901 тестирања, а регистрирани се 561 нови случаи на ковид-19 во:

– Скопје 271

– Куманово 29

– Дебар 2

– Штип 19

– Прилеп 33

– Тетово 26

– Струга 3

– Велес 20

– Битола 17

– Охрид 11

– Кавадарци 18

– Гостивар 10

– Гевгелија 15

– Струмица 32

– Крива Паланка 3

– Радовиш 2

– Крушево 1

– Кочани 12

– Пробиштип 4

– Демир Хисар 1

– Македонски Брод 2

– Берово 8

– Виница 1

– Делчево 1

– Кратово 3

– Свети Николе 5

– Кичево 6

– Ресен 2

– Неготино 4

Починати се 22 лица, 7 пациенти од Скопје (55, 78, 71, 35, 66, 71 и 64г), еден од Куманово (57г), двајца пациенти од Дебар (58 и 64г), еден од Прилеп (61г), еден од Струга (75г), двајца пациенти од Велес (61 и 64г ), двајца од Битола (74 и 70г), двајца од Гостивар (79 и 76г), двајца пациенти од Крива Паланка (56 и 88г), еден од Кочани (60г) и еден пациент од Делчево (81г). Од починатите, двајца пациенти се починати вон, останатите во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 197 оздравени пациенти од:

Скопје 91

-Куманово 7

-Штип 8

-Прилеп 18

-Тетово 13

-Струга 4

-Велес 3

-Битола 4

-Охрид 3

-Гостивар 3

-Гевгелија 4

-Струмица 16

-Радовиш 2

-Кочани 9

-Демир Хисар 1

-Македонски Брод 1

-Валандово 2

-Свети Николе 4

-Кичево 4

Досега во земјата се направени вкупно 235.038 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 26954, бројката на оздравени пациенти е 18627, на починати е 919, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 7408.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста