137 нови позитивни на корона вирус

Од вкупно 1524 тестирања  во псоледните 24 часа, 137 лица се позитивни на Ковид 19. Најмногу заразени има во Скопје со бројка од 60 пациенти, Штип 16, Куманово 13, Дебар, Битола и Кичево со по 5, Тетово 7 , Прилеп, Велес и Свети Никола со по 3 нови случаи на Корона , а по еден зазразен има во Струга, Охрид, Кочани, Пробиштип, Виница, Демир Хисар.

Починати се 9 лица, тројца од Скопје, двајца од Куманово, по еден пациент од Штип и Струпа и двајца од Гостивар.

Во последново деноноќие оздравени се вкупно 103 пациенти. Вкупно заболени во Македонија има 9934 од кои активни се 4117, излекувани 5357, а починати 460.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста