Придавката „северна“ се одомаќини во изјавите на европските лидери, грешка или провокација?

Северно-македонски партии, „северномакедонци“, северномакедонски јазик – измислените термини кои произлегоа од новото уставно име на Македонија, се почесто се употребуваат и тоа внатре во Европската унија. По шефот на Франција, Макрон, кој  употреби „северномакедонци“, и премиерот на Бугарија во оставка, ја искористи придавката „северномакедонски“. За поранешниот амбасадор, Ристо Никовски, ваквиот однос од ЕУ, е очекуван, бидејќи според досегашните политики, даваме впечаток дека сме флексибилни за секакви отстапки и премолчуваме работи за кои треба жестоко да реагираме.

Кога е некој спремен, на секакви отстапки, нормално е, неизбежно е сите да бараат од него така да подолжи. Дури и во пораките на Ескобар, тој велеше вие сте флексибилни, продолжете. Ова е резултат на една крајно несериозна, непринципиелна, антиисториска, погрешна политика на водечките луѓе кои од првиот момент се прават дека не гледаат и премолчуваат, а тие би требало жестоко да реагираат – изјави поранешниот амбасадор Ристо Никовски.

Очекувано е Македонците да се чувствуваат навредено кога светот ги идентификува поинаку, но не сите интелектуалци знаат дека со Преспанскиот договор се забранува употребата на придавката „северномакедонски“ – смета Нано Ружин, поранешен амбасадор во НАТО Алијансата.

И јас се чувствувам навреден и вие, и сите се чувствуваме навредени, бидејќи со Преспанскиот договор не се менува тој идентитетски квалитет на нашиот народ, за Македонците. Во дипломатијата е познато, и амбасадата се изјаснува за тоа. И оваа изјава на Петков, можеби е лапсус, можеби е не знаење, малку луѓе знаат дека според ПД не смее да се користи придавката „северномакедонски“ – изјави Нано Ружин, поранешен амбасадор во НАТО.

Но не може да се очекува, сите да знаат дека не се користат термините „северномакедонци и северномакедонски“ кога МНР не реагираше соодветно на сите овие случувања. Единствена реакција е дека министерот Османи остварил телефонски повик со кабинетот на Макрон , но не е испратена протестна нота.

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денес оствари телефонски разговор со Кабинетот на претседателот Емануел Макрон, од каде доби уверување дека при употребата на придавката за граѓаните на Северна Македонија, направена е ненамерна грешка – информираа од МНР.

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, два пати во два дена не нарече „северномакедонци“, a бугарскиот премиер во оставка викендов кажа „ северно македонски партии“. И португалската министерка за Европа, македонскиот јазик го нарече северно македонски, а австриски новинар на пресконференција на Бујар Османи, не нарече северно македонска нација. Минатата недела, преведувачот Арменд Нухиу, на социјалните мрежи сподели дека добил понуда да преведува од Северномакедонски јазик.

Кој е тој јазик, знае ли некој?Јас не знам за таков јазик. Проектот е инаку од ЕУ“ – напиша Нухиу, споделувајќи ги спецификациите на поканата.

Адријана Алексиеска

Advertisements