Во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 94 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 94 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 49
-Куманово 2
-Штип 8
-Прилеп 1
-Тетово 6
-Струга 2
-Гостивар 13
-Кочани 2
-Свети Николе 9
-Кичево 2
Починати се 8 лица, два пациенти од Скопје, еден од Прилеп, еден од Струга, еден од Охрид, двајца од Гостивар и еден од Кичево.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 42 оздравени лица од:
-Скопје-27
-Штип 1
-Прилеп 8
-Тетово 1
-Велес 3
-Кочани 2
Досега во земјата се направени вкупно 81604 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 8623, бројката на оздравени пациенти е 4603, на починати е 401, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3619.
Сликата може да содржи: текст
Caci Vuckovski и 676 други
146 коментари
50 споделувања
Ми се допаѓа
Коментирај

Сподели

 

https://www.facebook.com/filipce.venko/posts/2439276196379399

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста