Филипче обвинува: Oгромен процент медицински лица се заразени надвор од работното место или по контакт со колеги

Министерот за здравство Венко Филипче во „Клик Плус“ на ТВ21 посочи дека оргомен процент од медицинскиот персонал е заразен надвор од работните места или од контакти помеѓу вработените на работното место.

Тој додава дека за тоа доказ е Инфективната клиника каде се лечат најмногу пациенти, во моментов стотина, а од вчера се примаат пациенти и во монтажната болница.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста