Тројца од осомничените членови на „Десна“, партијата на Љупчо Палевски

Тројца од осомничените членови на „Десна“, партијата на Љупчо Палевски

Ниту обвинителството ниту МВР денеска не открија ништо за штипјанецот, кој според штурите информации, е инволвиран во убиството на 14-годишната Вања, но и 74-годишпниот Жежовски. Иако полицијата официјално не ги откри имињата на извршителите, на социјалните мрежи граѓаните веќе масовно споделуваат фотографии од двајца велешани и еден штипјанец, но Спасовски, не ги демантираше имињата веќе споделени во јавноста. Врската помеѓу нив е тоа што сите биле членови на партијата „Десна“ чиј претседател бил токму, според министерот, нарачателот и извршител на двете убиства, Љупчо Палевски – Палчо. Штипјани згрозени и шокирани од монструозните убиства.

Притворениот штипјанец Влатко Кешишов е кувар по професија. Тој на својот профил, на 13-ноември последно што има објавено е токму фотографија со Палчо, направена во кафуле во Штип. Тоа е само две недели пред да го извршат грозоморниот чин.  

Шок и неверување и во Велес. Јавноста е згрозена и од фактот што еден од двајцата нивни сограѓани, сега притворени велешани постојано на својот Фејсбук профил и покрај грозоморните убиства што ги извршиле, интензивно споделувал видео клипови и политички пораки од првоосомничениот Палевски. Велешанецот Велибор Манев кој е татко на две полнолетни деца активен на социјалните мрежи бил дури и на денот кога ја киднапирале Вања.

Вториот велешанец Боре Видевски е каратист. Засега полицијата не открива дали тројцата од претходно имат било какви досијеа, со образложение дека со јавноста не смеат да споделуват било какви информации се додека случајот е во предистражна постапка. 

Александра Ристевска

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста