Починаа 12 лица, а имаме 161 новозаразен од Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 771 тестирања, а регистрирани се 161 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 90

-Куманово 11

-Штип 2

-Прилеп 6

-Тетово 5

-Велес 4

-Кавадарци 2

-Гостивар 15

-Струмица 8

-Крива Паланка 1

-Радовиш 1

-Кочани 3

-Пробиштип 2

-Берово 6

-Валандово 1

-Делчево 2

-Кичево 2

Починати се 12 лица, 7 пациенти од Скопје (56, 86, 71, 57, 41, 86 и 82г), пациент од Струга (67г), од Тетово (85г), од Битола (68г), од Кавадарци (56г) и пациент од Прилеп (63г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 154 оздравени пациенти од:

-Скопје 62

-Куманово 6

-Штип 4

-Прилеп 6

-Тетово 7

-Струга 4

-Велес 3

-Битола 2

-Охрид 3

-Кавадарци 5

-Гостивар 5

-Гевгелија 2

-Струмица 10

-Радовиш 4

-Кочани 12

-Пробиштип 6

-Пехчево 2

-Берово 3

-Валандово 4

-Свети Николе 2

-Кичево 2

Досега во земјата се направени вкупно 221.782 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 23788, бројката на оздравени пациенти е 17392, на починати е 846, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 5550.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста