Контрадикторни изјави на министерот Спасовски: Дали Вања е најдена закопана или не?

Контрадикторни изјави на министерот Спасовски: Дали Вања е најдена закопана или не?

Прашањето каде било закопано телото на малата Вања и каде точно се наоѓа јамата во која е пронајдено безживотното тело на девојчето за првиот полицаец Оливер Спасовски е инсинуација.
“Ова е инсинуација целосна, значи ние рековме дека е пронајдена во атарот на селото Бразда”-рече Оливер Спасовски-министер за внатрешни работи
Но на првата прес конференција на 3-ти декември Оливер Спасовски кажа дека девојчето било убиено од страв бидејќи веќе започнала истрата за нејзиното исчезнување и дека според исказите на осомничените за грозморното убиство имаат точна информација каде се пронајдени телата на Панче Жежовски и на Вања Ѓорчевска, првото во околината на Скопје, а второто во околината на Велес.
“Да да во нивните искази они ги кажаа местата каде што се двете тела закопани да ,на различни места”-изјави министерот за внатрешни работи.
Случајот Вања крие многу прашалници,според она што првично го открија Оливер Спасовски и шефот на скопското Обвинителство Гаврил Бубевски се разликуват нивните изјави за тоа во колку часот е убиена Вања, дали во 10 како што соопштија од ОЈО или 2 часа покасно како што кажа министерот. Спасовски одговарајќи на новинарски прашања изјави дека, откако Вања била грабната од пред своето живеалиште, и биле врзани рацете и нозете, била ставена во вреќа за спиење во багажниот простор на возилото и потоа е однесена на локација каде што била убиена и закопана но, во колку часот?
Тоа што го кажавме на претходната прес конференција е врз основа на исказите кои се добиваат од осмничените, меѓутоа тоа не се само искази, туку искази кои што се потврдуваат и со низа на на докази,видео матерјали,мета податоци итн инаку најточниот податок како доказ во тој дел ќе го даде извештајот од судска медицина од обдукцијата”-рече Спасовски
Инаку битолскиот адвокат Васко Стојков, кој го возел Палчо во соседна Србија задржан е во полициска станица на распит кој што сеуште трае во рамките на 24-часовно задржување и кога ќе заврши службите ќе одлучат што понатаму ќе се прави. Додека пак возачот Стефан Димковски кој го транспортираше убиецот од Белград преку Бугарија до Турција согласно сето она што е потврдено од органите на прогонот, Спасовски потврди дека ќе се поднесе кривична пријава.

Росица Голабоска

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста