383 новозаразени, 7 лица починаа од Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 1648 тестирања, а регистрирани се 383 нови случаи на ковид-19 во:

 • Скопје 201
 • Куманово 11
 • Штип 21
 • Прилеп 20
 • Тетово 8
 • Струга 5
 • Велес 9
 • Битола 12
 • Охрид 4
 • Кавадарци 7
 • Гостивар 6
 • Гевгелија 8
 • Струмица 20
 • Крива Паланка 6
 • Радовиш 7
 • Кочани 7
 • Пробиштип 3
 • Берово 5
 • Валандово 4
 • Виница 1
 • Делчево 4
 • Свети Николе 5
 • Кичево 4
 • Ресен 2
 • Неготино 3

Во болнички услови починати се 7 лица, пациенти од Куманово (63г), Тетово (69г), Гевгелија (67г), Скопје (51г), Кавадарци (60г) и двајца пациенти од Битола (60 и 79г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 95 оздравени пациенти од:

 • Скопје 43
 • Куманово 6
 • Штип 3
 • Тетово 10
 • Битола 2
 • Охрид 2
 • Кавадарци 1
 • Гевгелија 3
 • Струмица 1
 • Крива Паланка 3
 • Радовиш 4
 • Кочани 8
 • Берово 2
 • Валандово 3
 • Свети Николе 2
 • Кичево 2

Досега во земјата се направени вкупно 207.891 тестирања на Ковид-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 20937, бројката на оздравени пациенти е 16194, на починати е 792, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3951.