393 новозаразени од Ковид-19, починаа 4 лица

Во последните 24 часа се направени 2464 тестирања, а регистрирани се 393 нови случаи на ковид-19 во:

 • Скопје 189
 • Куманово 14
 • Дебар 2
 • Штип 13
 • Прилеп 19
 • Тетово 27
 • Струга 7
 • Велес 12
 • Битола 9
 • Охрид 5
 • Кавадарци 8
 • Гостивар 6
 • Гевгелија 15
 • Струмица 15
 • Крива Паланка 4
 • Радовиш 10
 • Крушево 1
 • Кочани 13
 • Пробиштип 3
 • Македонски Брод 2
 • Пехчево 2
 • Берово 3
 • Валандово 1
 • Делчево 3
 • Кратово 1
 • Свети Николе 2
 • Кичево 6
 • Ресен 1

Во болнички услови починати се 4 лица, од Скопје (83г.), Куманово (62г.), Кичево (80г.) и Радовиш (54г.).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 90 оздравени пациенти од:

 • Скопје 34
 • Куманово 7
 • Штип 4
 • Прилеп 8
 • Тетово 3
 • Велес 1
 • Битола 2
 • Охрид 1
 • Гостивар 8
 • Гевгелија 2
 • Струмица 1
 • Крива Паланка 4
 • Радовиш 2
 • Пробиштип 2
 • Берово 5
 • Валандово 2
 • Свети Николе 2
 • Кичево 2

Досега во земјата се направени вкупно 206243 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 20555, бројката на оздравени пациенти е 16099, на починати е 785, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3671.

Поврзани вести