183 нови позитивни случаи на Ковид-19 во Македонија, 5 лица починаа

epa08340321 A healthcare professional wearing protective hand gloves at works at the Oglio Po Hospital, during the coronavirus emergency, in Casalmaggiore, northern Italy, 03 April 2020. Italy is under lockdown in an attempt to stop the widespread of the SARS-CoV-2 coronavirus causing the Covid-19 disease. EPA-EFE/ANDREA FASANI

Во последните 24 часа се направени 1769 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на ковид-19 во:

– Скопје 51

– Куманово 7

– Дебар 4

– Штип 1

– Прилеп 15

– Тетово 13

– Струга 4

– Велес 3

– Битола 6

– Охрид 5

– Кавадарци 5

– Гостивар 9

– Гевгелија 3

– Струмица 7

– Крива Паланка 4

– Радовиш 3

– Кочани 20

– Пробиштип 2

– Македонски Брод 1

– Берово 3

– Валандово 3

– Виница 4

– Делчево 5

– Свети Николе 3

– Ресен 2

Починати се 5 лица, пациент од Скопје (51г), од Дебар (68г), од Крива Паланка (58г), Радовиш (71г) и пациент од Кочани (66г). Сите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 102 оздравени пациенти од:

– Скопје 38

– Куманово 12

– Штип 5

– Прилеп 8

– Тетово 3

– Струга 4

– Битола 12

– Кавадарци 3

– Гостивар 2

– Крива Паланка 2

– Кочани 4

– Пробиштип 3

– Пехчево 1

– Берово 2

– Делчево 1

– Кичево 2

Досега во земјата се направени вкупно 179.404 тестирања на Ковид-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17049, бројката на оздравени пациенти е 14186, на починати е 710, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2153.

Advertisements

Поврзани вести