НАЈНОВИ ВЕСТИ

ВМРО-ДПМНЕ: Предолго Филипче наместо мерки водеше ПР со епидемијата, затоа Македонија ја снајде катастрофа – 22 починати и 1.192 заразени во еден ден

Додека министерот геноцид, Венко Филипче прави хумористични видеа Македонија има нов најцрн ден во епидемијата со корона вирусот. Бројот на заболени во последното деноноќие е 1.192 и на 22 починати лица, ова денеска преку соопштение до јавноста го истакнаа од ВМРО-ДПМНЕ.

-Филипче нема кого не обвини за својата неспособност, ама редно време е да собере храброст и да поднесе оставка. Неспособноста на власта да се справи со епидемијата граѓаните ја плаќаат со своето здравје и со своите животи. Премногу долго Филипче се справуваше со заразата само со гол ПР, со статистички прес конференции, со флоскули дека се е под контрола и заради тоа имаме катастрофална состојба. Вирусот се шири без контрола, никој не знае какви кластери има, граѓаните не можат да закажат тестирање, а за жал се повеќе луѓе не можат да си обезбедат здравствена заштита и нега, велат од партијата.

Од ВМРО-ДПМНЕ додаваат дека Филипче и Заев имаа девет месеци да се подготват за есенскиот бран, арно ама ништо не сработија. Наместо мерки тераа политика, наместо заштита на граѓаните тие водеа политички маркетинг. Резултатот на тоа сега е држава која е црн рекордер во регионот и пошироко во Европа по број на заболени и смртност.

-Мора да има одговорност од Заев и од Филипче за катастрофата која ја снајде Македонија, стои во партиското соопштение.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста