Санкционирани 133 возачи, од нив 64 за брзо возење

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (30.05.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територијата на град Скопје изречени се вкупно 133 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 64 санкции, осум за возење без возачка дозвола, три за минување на затворен сигнал (црвено светло).

Изречени се три санкции за користење мобилен телефон, 14 прекршоци што ги чинат возачите на мотоцикли, 19 санкции за непрописно паркирање.
Засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста