Непречен сообраќај на патиштата по суви коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по суви коловози.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани.
Поради изведување на градежни работи, односно реконструкција на патот од Гарски Мост до Лазарополе, сообраќајот ќе се одвива под посебен режим, со наизменично пропуштање на возила. Предупредување до возачите да пристапуваат внимателно на овој патен правец и да ја почитуваат поставената сообраќајна сигнализација.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста