Казнети 198 возачи во Скопје, а казни заработија и 64 пешаци

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (20.05.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територијата на град Скопје изречени се вкупно 198 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 43 санкции, четири за возење без возачка дозвола, 11 прекршоци што ги чинат возачите за мотоцикли.

Изречени се шест санкции за користење мобилен телефон, 64 прекршоци што ги чинат пешаците, 41 санкција за непрописно паркирање.

Засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста