115 нови позитивни случаи на Ковид-19 во Македонија, починаа три лица

Во последните 24 часа се направени 1825 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 32

-Куманово 7

-Дебар 8

-Штип 14

-Прилеп 2

-Тетово 10

-Велес 2

-Охрид 3

-Гостивар 11

-Гевгелија 3

-Крива Паланка 3

-Кочани 1

-Пробиштип 1

-Берово 8

-Делчево 3

-Свети Николе 4

-Кичево 3

Починати се три лица, двајца пациенти од Скопје на 62 и 68 години и еден пациент од Струга на 68 години.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 225 оздравени пациенти од:

-Скопје 146

-Куманово 15

-Штип 5

-Прилеп 2

-Тетово 10

-Струга 1

-Битола 10

-Охрид 1

-Кавадарци 3

-Гостивар 10

-Струмица 6

-Радовиш 1

-Пробиштип 3

-Демир Хисар 3

-Валандово 1

-Виница 1

-Кичево 5

-Неготино 2

Досега во земјата се направени вкупно 134.318 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 13308, бројката на оздравени пациенти е 9977, на починати е 557, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2774.

Во последните 24 часа се направени 1825 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје…

Publiée par Министерство за здравство / Ministria e Shëndetësisë sur Vendredi 21 août 2020
Advertisements