Во Скопје санкционирани 144 возачи – од нив 63 за брзо возење

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (13.05.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територијата на град Скопје изречени се вкупно 144 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 63 санкции, 36 прекршоци што ги чинат возачите на мотоцикли, 13 за возење без возачка дозвола.

Изречени се пет санкции за нерегистрирани возила, три за некористење сигурносен појас.

Засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста