Денеска 83 нови случаи на Ковид-19, направени 539 тестирања, починаа 4 лица

epa08340321 A healthcare professional wearing protective hand gloves at works at the Oglio Po Hospital, during the coronavirus emergency, in Casalmaggiore, northern Italy, 03 April 2020. Italy is under lockdown in an attempt to stop the widespread of the SARS-CoV-2 coronavirus causing the Covid-19 disease. EPA-EFE/ANDREA FASANI

Во последните 24 часа се направени 539 тестирања, а регистрирани се 83 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 34

-Куманово 3

-Штип 6

-Тетово 5

-Струга 3

-Велес 3

-Охрид 1

-Гевгелија 1

-Струмица 5

-Крива Паланка 1

-Радовиш 1

-Кочани 9

-Берово 1

-Валандово 5

-Виница 1

-Делчево 4

Починати се 4 лица, три пациенти од Скопје (66г., 88г. и 62г.) и еден од Тетово (73г.).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 146 оздравени пациенти од:

-Скопје 52

-Куманово 14

-Штип 7

-Прилеп 5

-Тетово 4

-Струга 2

-Велес 3

-Битола 3

-Охрид 1

-Кавадарци 6

-Гостивар 7

-Гевгелија 3

-Струмица 7

-Крива Паланка 3

-Радовиш 2

-Кочани 12

-Македонски Брод 1

-Виница 1

-Делчево 4

-Свети Николе 5

-Кичево 4

Досега во земјата се направени вкупно 195.541 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 18873, бројката на оздравени пациенти е 15487, на починати е 760, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2626.

Поврзани вести