163 нови позитивни случаи на Ковид-19, починаа 7 лица

Во последните 24 часа се направени 1721 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на ковид-19 во:

 • Скопје 33
 • Куманово 17
 • Дебар 3
 • Штип 5
 • Прилеп 7
 • Тетово 13
 • Струга 3
 • Велес 6
 • Битола 4
 • Охрид 2
 • Кавадарци 5
 • Гостивар 8
 • Гевгелија 3
 • Струмица 18
 • Крива Паланка 2
 • Радовиш 2
 • Кочани 11
 • Пробиштип 1
 • Демир Хисар 1
 • Македонски Брод 2
 • Валандово 2
 • Виница 2
 • Делчево 7
 • Свети Николе 1
 • Кичево 3
 • Ресен 2

Починати се 7 лица, двајца пациенти од Струга (78г и 80г), пациент од Кочани (77г), од Струмица (44г), од Скопје (72г), од Битола (79г) и еден пациент од Гостивар (79г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 132 оздравени пациенти од:

-Скопје 46
-Куманово 13
-Штип 7
-Прилеп 12
-Тетово 3
-Струга 2
-Велес 1
-Битола 3
-Охрид 4
-Кавадарци 4
-Гостивар 12
-Крива Паланка 2
-Кочани 3
-Пробиштип 2
-Македонски Брод 2
-Пехчево 2
-Берово 3
-Валандово 1
-Делчево 4
-Кратово 1
-Кичево 3
-Неготино 2.

Досега во земјата се направени вкупно 169.481 тестирања на ковид-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16088, бројката на оздравени пациенти е 13550, на починати е 668, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1870.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста