НАЈНОВИ ВЕСТИ

148 нови случаи на ковид-19, починати 3 пациенти

Во последните 24 часа се направени 1224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 50
-Куманово 4
-Дебар 2
-Штип 2
-Прилеп 9
-Тетово 11
-Велес 2
-Битола 6
-Кавадарци 6
-Гостивар 3
-Гевгелија 1
-Струмица 6
-Крива Паланка 3
-Радовиш 1
-Кочани 18
-Берово 11
-Валандово 1
-Свети Николе 6
-Кичево 5
-Неготино 1

Починати се 3 пациенти од Прилеп (62г), Кочани (87г) и Гостивар (64г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 65 оздравени пациенти од:

-Скопје 15
-Куманово 5
-Штип 6
-Прилеп 3
-Тетово 3
-Струга 2
-Велес 1
-Битола 4
-Охрид 5
-Кавадарци 1
-Гостивар 6
-Струмица 4
-Крива Паланка 2
-Радовиш 2
-Кочани 6

Досега во земјата се направени вкупно 185.321 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17629, бројката на оздравени пациенти е 14581, на починати е 725, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2323.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста