594 нови позитивни случаи на Ковид-19, во последните 24 часа починаа 3 лица

Во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19 во:

 • Скопје 303
 • Куманово 22
 • Дебар 5
 • Штип 13
 • Прилеп 19
 • Тетово 26
 • Струга 12
 • Велес 17
 • Битола 18
 • Охрид 10
 • Кавадарци 7
 • Гостивар 12
 • Гевгелија 13
 • Струмица 34
 • Крива Паланка 7
 • Радовиш 6
 • Кочани 18
 • Пробиштип 3
 • Демир Хисар 2
 • Пехчево 1
 • Берово 2
 • Валандово 7
 • Виница 2
 • Делчево 5
 • Кратово 1
 • Свети Николе 2
 • Кичево 17
 • Ресен 7
 • Неготино 3

Во болнички услови починати се 3 лица, пациент од Куманово (70г), од Прилеп (67г) и еден пациент од Богданци (75г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 162 оздравени пациенти од:

-Скопје 79
-Штип 8
-Прилеп 6
-Тетово 5
-Струга 1
-Велес 2
-Битола 3
-Кавадарци 2
-Гостивар 3
-Гевгелија 2
-Струмица 12
-Крива Паланка 6
-Радовиш 1
-Кочани-8
-Пробиштип 1
-Македонски Брод 1
-Берово 8
-Валандово 3
-Свети Николе 7
-Кичево 4

Досега во земјата се направени вкупно 219.158 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 23201, бројката на оздравени пациенти е 17111, на починати е 824, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 5266.