438 нови случаи на ковид-19, починаа 6 лица

Во последните 24 часа се направени 2306 тестирања, а регистрирани се 438 нови случаи на ковид-19 во:

– Скопје 200

– Куманово 21

– Дебар 1

– Штип 17

– Прилеп 13

– Тетово 27

– Велес 7

– Битола 18

– Охрид 16

– Кавадарци 9

– Гостивар 2

– Гевгелија 10

– Струмица 30

– Крива Паланка 6

– Радовиш 6

– Кочани 15

– Пробиштип 1

– Пехчево 3

– Берово 2

– Валандово 3

– Виница 3

– Делчево 5

– Кратово 1

– Свети Николе 3

– Кичево 9

– Ресен 5

– Неготино 5

Во болнички услови починати се 6 лица, тројца пациенти од Скопје (75, 89 и 68г), од Крива Паланка (62г), Струмица (64г) и пациент од Штип (78г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 191 оздравени пациенти од:

-Скопје 85

-Куманово 12

-Дебар 1

-Штип 9

-Прилеп 7

-Тетово 10

-Битола 4

-Кавадарци 7

-Гостивар 5

-Гевгелија 4

-Крива Паланка 1

-Радовиш 5

-Кочани 21

-Пробиштип 1

-Берово 6

-Виница 2

-Делчево 1

-Свети Николе 5

-Кичево 2

-Ресен 2

-Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 216.541 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 22607, бројката на оздравени пациенти е 16949, на починати е 821, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4837.

Поврзани вести