Владиката Петар: МПЦ одамна го има томосот за самостојност од СПЦ

Ќе се најде решение за автокефалноста на Македонска Православна Црква- Охридска архепископија, и покрај противењето на српската црква, смета Метрополитот, преспанско-пелагониски владика Петар во интервју за Алфа.

Владика Петар вели дека Македонската црква постои, а одамна го има томосот за самостојност, од српската православна црква, Метрополитот Петар смета и дека е за пофалба ангажманот на вселенскиот патријарх-Вартоломер.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста