НАЈНОВИ ВЕСТИ

НОВ РЕКОРД: 870 нови случаи на Ковид-19, починаа 14 пациенти

Во последните 24 часа се направени 2647 тестирања, а регистрирани се 870 нови случаи на ковид-19 во:

– Скопје 422

– Куманово 28

– Дебар 10

– Штип 25

– Прилеп 28

– Тетово 64

– Струга 10

– Велес 38

– Битола 29

– Охрид 26

– Кавадарци 9

– Гостивар 23

– Гевгелија 13

– Струмица 55

– Крива Паланка 5

– Радовиш 10

– Крушево 1

– Кочани 13

– Пробиштип 4

– Демир Хисар 2

– Македонски Брод 1

– Берово 3

– Валандово 2

– Виница 1

– Делчево 6

– Кратово 3

– Свети Николе 4

– Кичево 20

– Ресен 7

– Неготино 8

Починати се 14 лица, тројца пациенти од Скопје (51, 60 и 83г), тројца од Куманово (65, 71 и 53г), еден пациент од Дебар (80г), двајца од Прилеп (55 и 56г), еден од Тетово (63г), еден од Велес (65г), еден од Струмица (68г), еден од Радовиш (72г) и еден пациент од Кратово (75г). Сите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 292 оздравени пациенти од:

– Скопје 142

– Куманово 14

– Штип 8

– Прилеп 9

– Тетово 21

– Струга 2

– Велес 2

– Битола 9

– Охрид 4

– Кавадарци 2

– Гостивар 4

– Гевгелија 5

– Струмица 26

– Радовиш 7

– Кочани 6

– Пробиштип 1

– Пехчево 1

– Берово 5

– Валандово 3

– Кратово 1

– Свети Николе 3

– Кичево 8

– Ресен 4

– Неготино 5

Досега во земјата се направени вкупно 240.658 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 28697, бројката на оздравени пациенти е 19771, на починати е 963, а бројот на активни случаи изнесува 7963.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста