628 новозаразени, 15 починати од Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа се направени 2236 тестирања, а регистрирани се 628 нови случаи на ковид-19 во:

– Скопје 353

– Куманово 33

– Штип 13

– Прилеп 36

– Тетово 33

– Струга 11

– Велес 34

– Битола 28

– Охрид 17

– Кавадарци 7

– Гостивар 7

– Струмица 20

– Крива Паланка 6

– Радовиш 2

– Пробиштип 3

– Демир Хисар 1

– Македонски Брод 2

– Берово 2

– Виница 1

– Делчево 4

– Свети Николе 6

– Кичево 6

– Ресен 1

– Неготино 2

Починати се 15 лица, седум пациенти од Скопје (76,63,84,82,75,80 и 85г), тројца пациенти од Велес (41, 86 и 57), двајца пациенти од Гевгелија (60 и 51г), еден од Ресен (70г), еден од Делчево (59г) и еден пациент од Охрид (87г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 531 оздравени пациенти од:

– Скопје 281

– Куманово 18

– Дебар 12

– Штип 6

– Прилеп 9

– Тетово 31

– Струга 4

– Велес 9

– Битола 15

– Охрид 8

– Кавадарци 9

– Гостивар 11

– Гевгелија 10

– Струмица 14

– Крива Паланка 12

– Радовиш 3

– Кочани 15

– Пробиштип 1

– Пехчево 2

– Берово 9

– Валандово 2

– Виница 6

– Делчево 31

– Кратово 1

– Свети Николе 3

– Кичево 7

– Неготино 2

Досега во земјата се направени вкупно 238.011 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 27827, бројката на оздравени пациенти е 19479, на починати е 949, а бројот на активни случаи изнесува 7399.

Advertisements