1275 нови случаи на ковид-19 во Македонија, 13 починати

Во последните 24 часа се направени 3331 тестирања, а регистрирани се 1275 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 519

-Куманово 70

-Штип 36

-Прилеп 75

-Тетово 85

-Струга 30

-Велес 47

-Битола 69

-Охрид 24

-Кавадарци 40

-Гостивар 55

-Гевгелија 22

-Струмица 39

-Крива Паланка 7

-Радовиш 15

-Крушево 2

-Кочани 20

-Пробиштип 13

-Демир Хисар 2

-Македонски Брод 5

-Берово 6

-Валандово 2

-Виница 8

-Делчево 7

-Кратово 12

-Свети Николе 6

-Кичево 34

-Ресен 6

-Неготино 19

Починати се 13 лица, еден пациент од Скопје (86г), еден од Штип (87г), четврорица пациенти од Прилеп (50, 65, 75 и 73г), еден од Тетово (71г), еден од Струга (31г), еден пациент од Битола (65г), еден од Охрид (82г), еден од Струмица (82г), еден од Кочани (72г) и еден пациент од Берово (76г). Од нив еден пациент е починат вон, останатите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 502 оздравени пациенти од:

-Скопје 306

-Куманово 25

-Штип 17

-Прилеп 12

-Тетово 12

-Струга 9

-Велес 12

-Битола 14

-Охрид 28

-Кавадарци 6

-Гевгелија 12

-Струмица 17

-Крива Паланка 1

-Радовиш 3

-Кочани 11

-Пробиштип 4

-Демир Хисар 1

-Македонски Брод 1

-Свети Николе 2

-Кичево 5

-Ресен 3

-Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 262.446 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 36372, бројката на оздравени пациенти е 22526, на починати е 1084, а бројот на активни случаи изнесува 12762.Повеќе информации: http://zdravstvo.gov.mk/deneska-se-registrirani-1275…/

Поврзани вести