МЛАДИОТ ЕРИОН НАЈТОН СРУШИ РЕКОРД НА УСАИН БОЛТ СТАР 18 ГОДИНИ

Американецот Ерион Најтон е новата надеж во светот на атлетиката, откако го потврди својот талент со рушењето на рекорд на Усаин Болт стар 18 години. 18-годишниотНајтон на атлетскиот митинг во Џексонвил на трката на 200 метри постави нов најдобро време на палнетата откако споменатата делница ја истрча за време од 20 секнуди и 11 стотинки. Тоа е за две стотинки побрзо од времето кое во 2003. година го забележа познатиот Јамајканец. САД посебно го истакнаа постигнувањето на младиот Нејтон со очекувања дека тој би можел да има блескава атлетска иднина во годините кои доаѓаат.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста