ФУДБАЛСКИОТ СЕЛЕКТОР ИГОР АНГЕЛОВСКИ ГИ ОДБРА 26 ИГРАЧИ СО КОИ ОДИМЕ НА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО

Македонскиот фудбалски селектор Игор Ангеловски денеска го објави списокот од 26 играчи со кои ние ќе одиме на Европското првенство и на средбите со Австрија, Украина и Холандија. Нема поголеми изненадувања и се е според најавите дека на шампионатот патуваат тие што го остварија историскиот успех.

Така голмани се: Столе Димитриевски, Дамјан Шишковски и Ристе Јанков, за одбраната конкурираат: Стефан Ристовски, Висар Муслиу, Егзон Бејтулаи, Кире Ристевски, Ѓоко Зајков, Дарко Велковски и Езгјан Алиоски. Во средиот ред кандидати се: Аријан Адеми, Енис Барди, Стефан Спировски, Бобан Николов, Тихомир Костадинов, Ферхан Хасани, Елиф Елмас, Даниел Аврамовски, Дарко Чурлинов и Марјан Радески, и во нападот ќе ги имаме: Горан Пандев, Александар Трајковски, Иван Тричковски, Влатко Стојановски, Крсте Велковски и Милан Ристовски.

Задоволни сме што ќе бидеме дел од најдобрите на Стариот континент, но сето ова ни носи обврска и во најдобро можно светло да го претставуваме македонскиот фудбал. Јас сум првиот кој високо ги постави приоритетите и целите за ЕВРО 2020 а тоа е место во втората фаза од шампионатот, место во осминафиналето на ЕП-рече денеска на пресот Ангеловски.

Првиот собир е закажан за понеделник во Скопје, првата пријателска е 1 јуни со Словенија дома, а втората со Казахстан на 4 јуни, исто кај нас. На 8 јуни селекцијата заминува во Букурешт каде на 13 не очекува првиот меч од групата Ц со Австрија.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста