Алармантно предупредување на СЗО: Пандемијата се влошува

Директорот на СЗО предупреди дека пандемијата на коронавирусот се влошува и откри нови жаришта , иако постои впечаток дека ситуацијата се смирува.   Тој додаде дека опуштањето е најголемиот непријател и апелираше сите земји во светот да спроведуваат „активен надзор“ на епидемиолошката ситуација.

 

„Иако се чини дека заразата во Европа се смирува, две третини од случаите на Ковид-19 доаѓаат од 10 земји во Северна и Јужна Америка, како и Азија“, изјави првиот човек на Светската здравствена организација.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста