МАКРОН: НОВИ ОГРАНИЧУВАЊА СЕ НЕИЗБЕЖНИ

Откако Франција го забележа најголемото дневно зголемување на бројот на заразени со корона вирус, претседателот Емануел Макрон најави нови ограничувања.

Како што расте бројот на нови инфекции, се повеќе граѓани се хоспитализираат или се примаат на одделите за интензивна нега. Во болниците пополнети се 40% од капацитетите.

Француските власти во Париз и трите соседни региони прогласија највисоко ниво на подготвеност, а кафулињата ќе бидат затворени наредните две недели.

Advertisements

Поврзани вести