НОВ ВИД НА КОВИД ОД НОЕМВРИ ПРИСУТЕН ВО ГЕРМАНИЈА

Високозаразниот тип на ковид 19 е присутен во Германија од ноември. Податоците се евидентирани од примероци на постара пациентка која починала. Лекари од Хановер наводно, пронашле вирус Б1.17 кај примероци на пациент кој имал здравствени проблеми пред короната, а берлинската болница го потврди ова откритието. Новиот вид на коронавирус, кој најмногу ја погоди Велика Британија, е многу позаразен, но според резултатите се смета дека овој вирус е уште поопасен. Во германската провинција Баден- локалните власти го откриле овој вирус кај лице кое со авион дошло од Велика Британија во Франкфурт на 20 декември

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста