Наполитанки Кит Кат повлечени од хрватскиот пазар

Наполитанки Кит Кат повлечени од хрватскиот пазар

Хрватскиот државен инспекторат ги повлече од пазарот наполитанките „Нестле кит кат мини“ поради присуство на минерални масла, соопшти Агенцијата за земјоделство и храна.

Се повлекува исклучиво „Несле кит кат мини“ 200 грама во кесичка серија 40580734, со рок на траење од 01.2025 година, пренесува „Дневник.хр“.

Производител е nestle Франкфурт, Германија, а дистрибутер за Хрватска е nestle adriatic д.о.о. од Загреб.

КАТЕГОРИИ
Споделете ja веста