Категорија: Балкан

По терористичкиот напад врз израелската амбасада во Белград, црвен аларм до вторник во Србија

По терористичкиот напад врз израелската амбасада во Белград, црвен аларм до вторник во Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, тврди дека нападот врз полицаецот пред амбасадата на Израел во Белград бил добро испланиран. Црвен аларм во Србија ќе има ... Прочитај повеќе

Повеќето градови во БиХ се без струја, причината е дефект на црногорската енергетска мрежа

Повеќето градови во БиХ се без струја, причината е дефект на црногорската енергетска мрежа

Eнергетски колапс се случува во делови од регионот. Црна гора, Босна и Херцеговина, Албанија и делови од Хрватска останаа без струја . Црногорскиот електро-дистрибутивен систем ... Прочитај повеќе

Изгласана резолуцијата со која 11 јули се прогласува за ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница

Изгласана резолуцијата со која 11 јули се прогласува за ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница

Генералното собрание на Обединетите нации ја изгласа резолуцијата со која 11 јули се прогласува за Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница. Осумдесет и ... Прочитај повеќе

Кинескиот претседател Џипинг денеска во Србија

Кинескиот претседател Џипинг денеска во Србија

Вонредни мерки за безбедност има и во Србија и Белград во очекување на посетата на кинескиот претседател Си Џипинг.Српскиот главен град е украсен со кинески ... Прочитај повеќе

Солзи и цвеќиња: Една година од масакрот во основното училиште „Владислав Рибникар“ во Белград

Солзи и цвеќиња: Една година од масакрот во основното училиште „Владислав Рибникар“ во Белград

Со солзи во очите и цвеќиња в раце, белграѓани во редици чекаа да се помолат и да оддадат почит на убиените, на годишнината од масакрот ... Прочитај повеќе